A miniszter szerint a szaktárca legfontosabb feladata az volt, hogy eljuttassa a magyar gazdálkodókhoz az európai uniós támogatásokat, amelyek 2004-ben, az uniós csatlakozáskor mindössze 200 milliárd forint körül alakultak.
Míg két éve 450-460 milliárd forint körül alakult az éves támogatás, addig a gazdasági válságra tekintettel az elmúlt évben - két kifizetést, a területalapú, illetve a tejtámogatást előrehozva - közel 630 milliárd forint kifizetése történt - jelentette ki a miniszter.
A magyar kifizető ügynökség teljesítménye és gyorsasága korábban a tagországok összehasonlításában az utolsó helyen állt, ma pedig az első háromban vagyunk benne - mutatott rá. Gráf József azt is hangsúlyozta, hogy a rendelkezésre álló éves uniós pénzforrásoknak Magyarország a 96-97 százalékát tudja felhasználni, ebben pedig - egy másik tagállammal holtversenyben - első.
Szavazás Ön hogyan követi a választások eredményét? Szavazzon! |
VOKS 2010 ÉLŐ Kövesse online élőben a választási éjszaka eseményeit vasárnap 19 órától a Privátbankár.hu-n! |
"A technológia fejlődése, a tőke- és a telepkoncentráció egész Európában egy folyamatként zajlik, s ha piacot és nyereséget akarunk elérni a mezőgazdasági ágazatokban, áldoznunk kell erre" - tette hozzá.
Gráf József emlékeztetett arra, hogy a szántóföldi növénytermesztés területén Magyarország kétszer hirdetett meg géptámogatási programot - kétszer 40 milliárd forintos csomagban -, ezen kívül a kertészeti és erdészeti gépesítésbe mintegy 18 milliárd forintot fektettek be. Az élelmiszeripar fejlesztésére 45 milliárd forint hasznosult eddig, s a miniszter szerint a második fejlesztési ütemre is hasonló nagyságrendben érkeztek pályázatok, elsősorban a hús- és tejfeldolgozás, valamint a borászat területén.
Visszalépett a tárca: elmarad a magyar termékek fesztiválja
Több pénz jut dohányra
A mezőgazdaságról kérdezték az EU lakosságát
MTI