A következő pénzügyi évben 16,5 milliárd forint jut az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökségnek - derült ki egy múlt heti háttérbeszélgetésen. Az ügynökség korábbi várakozások szerint 26 milliárd forintra számíthatott a termékdíjból befolyó pénzekből, ennek a jelek szerint nem egészen kétharmadával számolhat valójában.
Magyarországon személyenként és évente 300 kilogramm háztartási hulladék keletkezik – ismertette Varga József szakmai tanácsadó. Ebben az évben 60 ezer tonna szelektíven gyűjtött hulladékot gyűjtöttek össze az országban, jövőre az ügynökség és a minisztérium tervei szerint ez 80 ezer tonnára növekszik. A távirati iroda szerint felkértek 120 céget, hogy tegyenek ajánlatot arra, mennyi szelektív hulladékot gyűjtenének be jövőre. Az ajánlatokról január közepén várható döntés. Az ipari hulladék - akkumulátor, gumiabroncs, elektronika és egyebek - begyűjtésére most készítik elő a közbeszerzési eljárást.
A unió elvárásának alapján a szelektíven begyűjtött hulladék minél nagyobb részét újra hasznosítják. Ezért jövőre már fejenként 6 eurót kell fizetni a 300 kilogrammnyi szemét lerakásáért, így személyenként havi 150 forinttal drágul a szemét elszállítása. Németországban a szemét tonnánkénti lerakási díja 100 euró.
Anyagilag érdekeltté kell tenni a lakosságot
Január elsejétől új rendszer felépítése kezdődik - mondta korábban a Magyar Rádió Kossuth adójának Kihívás c. műsorában Vámosi Oszkár, az ügynökség ügyvezetője. Koncepciójuk egyik alapgondolata, hogy a lakosságot anyagilag érdekeltté kell tenni a szelektív hulladékgyűjtésben. Az országban 5-6 ezer hulladékgyűjtő sziget található, de ezek jó része nem alkalmas a hatékony gyűjtésre, ezért ezeket felszámolják.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter bejelenti az OHÜ megalapítását (2011 augusztusa) |
A legolcsóbb és a legjobb
Az OHÜ a legolcsóbb és a legjobb módszert kívánja bevezetni: külön gyűjtik majd a komposztálható hulladékot, a nem komposztálhatóból pedig a műanyagot, a fémet és az üveget együtt, a papírt pedig külön. A betétdíj bevezetése is a terveik között szerepel – az üvegre mindenképpen, de vizsgálják, hogy a műanyagot, a fémet, az italkartont érdemes-e bevonni a betétdíjas rendszerbe.
Az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség 100 százalékos állami tulajdonú nonprofit társaságként – a tervezett félmilliárd forint helyett 300 millió forinttal - szeptember elsejétől működik. A mintegy 50 főt foglalkoztató és félszáz körüli projektet futtató társaság egyetlen állami szervezetként irányítja a termékdíj-köteles hulladékok begyűjtését és hasznosítását.