A torinói egyetem kutatói ebben a témában már évek óta folytatnak kutatásokat. Legutóbb június végén indult Genovából a "Delfinek vitorlása" expedíció egy 1500 mérföldes felfedező útra.
Eddig a cetek világán belül létező különböző nyelvjárások létezését csak az Észak-Amerika csendes-óceáni partjainál élő kardszárnyú delfineknél mutatták ki. Ezek a nagy, foggal ellátott cetek két csoportra oszlanak. Az egyik egy meghatározott területen él, ezen belül vadászik lazacra és más halakra. A másik csoport vándorol és tengeri emlősökre, köztük fókára is vadászik.
Szokásbeli különbözőségük kommunikációjukban is megnyilvánul. A vándor delfinek csendesek, amikor a helyhez kötődők területén haladnak át, hogy kerüljék a konfliktusokat. A kutatók megfigyelték, hogy az egyes csapatok különböző hangokkal érintkeznek egymással - írta a La Repubblica című olasz napilap.
A kutatók mellékesen azt is felfedezték, hogy a tengerfenék zaja gyorsan növekszik. Egy évszázad alatt nyolcszor-tízszer hangosabb lett. |
Az olasz expedíció elektronikus füleket, hidrofonokat helyez el a tengerben. Ezzel több információt tudnak szerezni, mint a vizuális megfigyeléssel. A hangok időtartama, frekvenciája, lejtése ugyanis sok érdekességet mond el a biológusoknak.
Kifog rajtunk az evolúció
A gyerekek már az állatokat sem ismerik fel
Halolaj: nem tudni hogyan, de hat
MTI