Éves szinten várhatóan mintegy 30-40 milliárd forinttal csökken a magyarországi zöldség- és gyümölcstermelő gazdálkodók termelése a válság miatt, s az országban több termelőnek gondot okozhat hitele törlesztése, ezért egy részük fel is hagyhat a termeléssel – mondta Szabó József, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke az MTI-nek csütörtökön.
Hozzátette: a válság hatását súlyosbítja az időjárás miatti - a FruitVeb előzetes becslései szerint milliárdos nagyságrendű - mezőgazdasági kár értéke is.
A magyar zöldség- és gyümölcságazatban tevékenykedő gazdálkodók az elmúlt években éves szinten mintegy 200 milliárd forint termelési értéket állítottak elő – ismertette. Hozzátette: az ágazat számára már a 2009-es év is nehéz volt, az időjárás és a fogyasztáscsökkenés miatt.
Tavaly a márciustól szeptember végéig tartó vegetációs időszak során az időjárás rendkívül száraz volt, s a szárazság miatt kevés volt a termés és a rügy. Idén az eső és a viharos idő okozott károkat: bár ezek felmérése javában zajlik, a FruitVeb előzetes adatai szerint például a korai cseresznye termésének mintegy 80-85 százaléka megsemmisült, s csupán mintegy 15-20 százalék lesz betakarítható.
A szakmaközi szervezet szerint az idén a konzerviparban, a hűtőiparban és az üdítőital-gyártó üzemekben a korábbi évekhez képest is kevesebb gyümölcsöt és zöldséget dolgozhatnak fel. A FruitVeb adatai szerint a három ágazat 2008-ban együttesen mintegy 1,5 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt dolgozott fel, amely 2009-ben mintegy 1,3 millió tonnára csökkent. A jelenlegi megrendelésállományok alapján az várható, hogy idén mintegy 1,1 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt dolgozhatnak fel. A feldolgozott gyümölcstermékek értékesítése tavaly mintegy harminc százalékkal csökkent, a 2008-ashoz képest.
A szervezet adatai szerint a konzerviparban 2008-ban mintegy 550.000 tonna zöldséget és 60.000 tonna gyümölcsöt, a hűtőiparban 203.000 tonna zöldséget, 23.000 tonna gyümölcsöt dolgoztak fel. Levet és sűrítményt pedig mintegy 637 ezer tonna termésből gyártottak. Szabó József szerint a fogyasztáscsökkenés hatására a magyar termelők már tavaly is kevesebbet fejlesztettek, és csökkent az új telepítések száma is. A gyümölcstermelők hitelképessége évek óta folyamatosan romlik, mivel nem, vagy csak nehezen tudnak alkalmazkodni a gyorsan változó piaci körülményekhez, s nincs elegendő koncentrált kínálatuk, a magyarországi éves zöldség- és gyümölcstermés mintegy hatvan százalékát forgalmazó nagy kereskedelmi láncok számára sem.
MTI