Bár az elmúlt két hónapban a korábbiakhoz képest kedvezőbb képet mutatott a cégvilág, az Opten adatai szerint februárban nagyot ugrott a felszámolások száma
Bár az elmúlt két hónapban a korábbiakhoz képest kedvezőbb képet mutatott a cégvilág, az Opten céginformációs szolgáltató kijózanító adatokat jegyzett fel a februári folyamatokról. Nagyot ugrott a felszámolások száma: a második hónapban ilyen eljárás alá vont vállalkozások száma egy év alatt 24 százalékkal emelkedett.
Míg az elmúlt két hónapban gyakorlatilag stagnált, februárban nagyot ugrott a felszámolási eljárás alá vont vállalkozások száma. A második hónapban 1528 céget döntöttek be, ez 208-cal több, mint egy évvel korábban, a januári számot pedig 175-tel haladja meg. „A februári számok alátámasztják az előző hónapok viszonylag kedvező adatai láttán tanúsított óvatosságunkat” – kommentált Csorbai Hajnalka, az adatközlő Opten céginformációs szolgáltató stratégiai igazgatója.
A februári felszámolási adat az elmúlt öt év hatodik legnagyobb havi értéke, 2010 előtt nem is fordult elő ilyen magas felszámolási arány. A cégbedőlések dinamikája is magas, az egy évvel ezelőttihez képest 24 százalékkal több vállalkozás ellen indítottak felszámolási eljárást, míg az előző hónapokban nagyságrenddel kisebb volt a tempó.
Hasonló képet mutat a saját tulajdonosaik által bezárásra ítélt vállalkozások számának alakulása. Februárban 2251 társaság bezárása kezdődött meg, ami eddig nem látott rekordadat. Árnyalja azonban a képet, hogy a februárban közzétett végelszámolások egy része nem a tárgyhónapban indított, hanem régebbi eljárás, amit csak most hoztak nyilvánosságra.
Február végén összesen 592 853 működő vállalkozást tartott nyilván az Opten adatbázisa, ez szintén történelmi rekord.
Az Opten adatai szerint az elmúlt hat évben nem szaladt kétezer fölé az egyes hónapokban közzétett végelszámolások száma. Februárban az egy évvel korábbihoz mért növekedés 882 volt, a januári adat pedig egyenesen megduplázódott: januárban 32 százalékos volt az éves növekedés – ezt még indokolhatta a 2010. januári, feltűnően alacsony bázisérték –, a második hónapban viszont ennél kétszer gyorsabban, 64,4 százalékkal nőtt a végelszámolások száma az egy évvel korábbi adathoz képest.
Februárban 4047 új céget jegyeztek be, ez a tavaly februárihoz képest gyakorlatilag stagnálást jelent – bőven a hibahatáron belüli, 0,2 százalékos csökkenés –, akkor ugyanis 7-tel több új cég alakult. Idén januárhoz viszonyítva azonban mérhető a változás: 204-gyel nőtt az új alapítások száma - olvasható az Opten közleményében.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.