Az augusztusi előzetes adatok a pénteken megjelent részletes adatoknál 25 millió euróval kevesebbet, 2,812 milliárd eurós aktívumot mutattak. A külkereskedelmi egyenleg havonkénti és éves adatai is export többletet mutatnak 2009 februárja óta.
Az idén augusztusban a külkereskedelmi forgalom volumene exportban 10 százalékkal, importban pedig 15 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban, míg 2009 január-augusztusban a kivitel volumene 17 százalékkal, míg a behozatalé 23 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest.
A 2009 január-augusztusi forgalom forintban mért árszínvonala az export és az import esetében közel azonos, 5 százalék körüli mértékben emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva, a cserearány gyakorlatilag nem változott. A forint a főbb devizákhoz képest 17 százalékkal, ezen belül az euróhoz mérten 15 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva pedig több mint 30 százalékkal gyengült. A külkereskedelmi termékforgalom devizaárszintje az előző év azonos időszakitól közel 10 százalékkal maradt el.
A KSH adatai szerint az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2009 január-augusztusban 16 százalékkal, illetve 24 százalékkal volt kisebb, mint az előző évben. Az ország külkereskedelmi mérlegének aktívuma az unió egészét tekintve több mint 50 százalékkal javult, és 1.660 milliárd forintot ért el.
2009. január-augusztusban az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene 22 százalékkal, az onnan érkező importé pedig 23 százalékkal esett vissza az elmúlt év azonos időszakához képest. A magyar külkereskedelmi mérleg hiánya a harmadik országos forgalomban 846 milliárd forint volt, ez 290 milliárd forinttal kevesebb, mint egy évvel korábban.
Csak a recesszió miatt vagyunk pluszban
Az alacsonyabb bázis miatt az elkövetkező hónapokban akár már javulhat is a magyar export teljesítménye éves összehasonlításban a makrogazdasági elemzők szerint.
Barta György, a CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank Zrt. elemzője elmondta: a magyar külkereskedelmi mérleg augusztusi javulása ismét csak amiatt következett be, mert a behozatal mértéke jobban esett, mint a kivitelé, így folytatódhatott a hónapok óta tartó emelkedő trend. Az elemző szerint az augusztusi adatokból is látszik, hogy csak a recesszió miatt pozitív a magyar külkereskedelmi mérleg, azonban a következő hónapokban már sokkal alacsonyabb lesz a bázis, ezért az export mutatója akár még javulhat is az előző évi adathoz képest.
Pozitív jel lehet, hogy a német gazdaság egyre jobban kezd talpra állni, így nőnek a megrendelések, azonban ezt részben ellensúlyozhatja, hogy a roncsprémium támogatások befejeződnek. Továbbra is érvényes, hogy a magyar belföldi keresletet visszaszorítják a megszorítások, míg a vállalatok továbbra is elsősorban készleteiket élik fel - mondta az elemző.
Meglepő külkerhiány az eurózónában
A kínai külker egytizede még mindig sehol
Tovább javult a magyar külkermérleg
MTI