A belföldi utazók körében Budapestet Hajdúszoboszló és Sopron követte, Bük és Gyula pedig ismét bekerült a legnépszerűbb tíz magyarországi város közé.
A Magyarországra látogató külföldiek körében Budapest mellett 2010-ben is a gyógyfürdővel rendelkező, illetve a Balaton közeli települések voltak a legnépszerűbbek: Hévíz, Bük, Hajdúszoboszló és Balatonfüred, Debrecen pedig bekerült az első tízbe.
A KSH előzetes adatai szerint 2010-ben - a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma alapján – a legnépszerűbb magyarországi város pozícióját Budapest mind a külföldi, mind a magyar turisták körében megőrizte. Az elmúlt évekhez hasonlóan az ezüstérmet Hévíz, a bronzérmet Hajdúszoboszló szerezte meg. A negyedik és az ötödik helyen Bük és Siófok foglaltak helyet. 2010-ben a tíz legnépszerűbb település közül Bük és Sopron esetében bővült a legnagyobb arányban a vendégforgalom, így mindkét város előrelépett a rangsorban - írta az MT Zrt. A KSH jelentése alapján a balatoni régió egy keveset vesztett a népszerűségéből a bázisévhez képest.
2010-ben a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma Sopronban 17,8 százalékkal emelkedett, a külföldi és a belföldi kereslet itt hasonló arányban nőtt. Bük esetében a 25,1 százalékos növekedés döntően a belföldi kereslet emelkedésének köszönhető. Budapesten és Hévízen is egyaránt bővült a külföldi és a belföldi vendégforgalom, Hajdúszoboszlón és Zalakaroson a belföldieknek, Sárváron és Debrecenben a külföldieknek köszönhető a növekedés.
Egy év alatt a magyar háztartások 61 százaléka vett részt többnapos utazáson, közöttük 2008-hoz képest nőtt a belföldön is utazók aránya, elérve a 85,6 százalékot, ezek a háztartások legnagyobb arányban a Balatont keresték fel - derült ki a Magyar Turizmus Zrt. (MT Zrt.) legfrissebb, reprezentatív felmérésből. A megkérdezett háztartások közel 6 közel 43 százaléka úgynevezett főutazáson - ezek mintegy 60%-a irányult belföldre.
A felmérés eredményeit összegző közlemény szerint a belföldi többnapos utazások között az 1–3 éjszakásak domináltak. A fizetős szálláshelyek közül a szálloda és az apartman a legnépszerűbb. A belföldi utazásokkal kapcsolatos tájékozódásban első helyre került az internet.
A többnapos külföldi utazáson a megkérdezettek 23,5 százaléka vett részt. A külföldi utazások 13,2 százalékának Ausztria volt az úti célja. Horvátországba a külföldi utazások 12,2 százaléka, Romániába 11,4 százaléka, Olaszországba 8,5 százaléka irányult. Az utazások 10,2 százaléka volt Európán kívüli.
A külföldi utazásokat jellemzően a nyári hónapokban bonyolították a háztartások.
A fizetős szálláshelyek a főutazások esetében jóval nagyobb szerepet játszanak, mint általában az utazások esetében, közülük a szálloda a legnépszerűbb. A leggyakoribb fő motiváció a vízparti üdülés volt, ezt az ismerősök, rokonok meglátogatása követte. A harmadik helyen az egészségturizmusban (gyógykezeltetés és wellness) történő részvétel állt.
A főutazáson részt vevők 77,6 százalék tervezi, hogy a felmérést követő három év során ismét ellátogat a belföldi főutazás helyszínére. Összességében belföldi főutazásukat átlagosan 4,6-re osztályozták a megkérdezettek, 61,3 százalékuk teljesen elégedettnek, 37,4 százalékuk elégedettnek bizonyult.
A külföldi főutazások leggyakrabban említett úti célja Horvátország, Ausztria és Olaszország. Az utazáson részt vevők 56,7 százaléka tervezi, hogy a következő három évben ismét felkeresi főutazásának helyszínét, ami alacsonyabb arány, mint a belföldi főutazások esetében.
Az egynapos utazások zöme belföldre irányult. Belföldi egynapos utazáson az összes megkérdezett kétharmada, 66,5 százaléka járt, akik legnagyobb arányban a Budapest–Közép-Dunavidék turisztikai régiót keresték fel.
A belföldi egynapos utazások fő céljai közül kiemelkedett a vásárlás, továbbá a rokonok és ismerősök meglátogatása, amit a városlátogatás, a vízparti üdülés és a gyógykezeltetés követett. A külföldi egynapos utazások döntő részének Ausztria volt az úti célja, a második helyen Szlovákia szerepelt.
MTI, Privátbankár