Elkészült a turizmusról és vendéglátásról szóló törvény tervezete, amely ősszel kerülhet a parlament elé. Ezt Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter jelentette be az Országgyűlés sport- és turizmusbizottsága előtti meghallgatásán kedden.
A tárcavezető leszögezte, hogy a törvénytervezetről, amelynek elkészítésével 20 éves adósságát törleszti a kormányzat a szakma felé, már szeptemberben megkezdik az egyeztetést a szakmai szervezetekkel és a parlamenti pártokkal.
Matolcsy György kiemelte azt is, hogy bár a versenyképesség miatt szükség lenne a vendéglátóipart és a turizmust érintő áfacsökkentésre, azt egyelőre ebben a törvényben nem tudják érvényesíteni az államháztartás jelenlegi helyzete miatt. Úgy fogalmazott, hogy az ágazatot érintő áfacsökkentés jogos igény, amit majd a következő években kell teljesíteni.
Kibővül a SZÉP kártya is
A miniszter ismertette azt is, hogy jövő évtől kibővül a Széchenyi Pihenőkártya rendszere.
Matolcsy György bejelentette, hogy ősszel kerül az Országgyűlés elé a kibővítést célzó javaslat és a tervek szerint az új rendszer jövő év január 1-jétől működik. Mint mondta, a SZÉP kártyához három elkülönülő számla tartozik majd, és nő a munkáltató által kiadható összeg is.
A részletekről szólva elmondta, hogy az éves keret szálláshely szolgáltatásra 225 ezer forint, meleg étkezésre 150 ezer forint, szabadidős, egészségmegőrző célra pedig 75 ezer forint áll majd rendelkezésre. Jelenleg 300 ezer forint a kumulált összeghatár, így ez jelentős emelésnek számít.
A kártya, mivel béren kívüli juttatásnak minősül, így a támogatás értékének szuperbruttósított (1,19-szeres) értéke után 16 százalékos mértékű személyi jövedelemadót kell a munkáltatónak fizetnie: tulajdonképpen tehát 19,04 százalékos közteherről beszélhetünk.
Matolcsy György emlékeztetett arra is, hogy az üdülési csekkek a jövő évben is felhasználhatók, de a SZÉP kártyának három-négyszer nagyobb lesz a vásárlóereje elődjéhez képest.
Bejelentette még, hogy a tárca külön koncepciót készít a vendéglátás fejlesztésére.
MTI, Privátbankár