Átmeneti likviditási problémáikra a mikro, kis,- és középvállalkozások a kereskedelmi banki hitelek helyett az elmúlt másfél évben ugyanis a korábbinál jóval többen választották a kamattámogatással igénybe vehető kártyát, egyebek mellett annak folyamatos elérhetősége miatt. Jelenleg a kibocsátott kártyák száma meghaladja a 130 ezret, a teljes kihelyezett hitelérték a 763 milliárd forintot. A legtöbb igény ma már a takarékokhoz érkezik, így jelenleg a legtöbb új kártyát a takarékok bocsátják ki.
Megint egyre nagyobb szükségük van a kkv-knak hitelre: a PSZÁF legfrissebb, negyedéves statisztikái szerint az idei első három hónapban a tavalyihoz képest jelentősen megnőtt a kisvállalkozások hiteléhsége, a források is rendelkezésre állnak, ezáltal megint lendületet kapott a hitelpiac. A szerződések száma csaknem felével, míg a kihelyezett kölcsönök állománya 41,5 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához képest.
A bankadó nem csak a bankoknak lesz rossz |
A több mint 170 ezer kibocsátott kártya döntő többségét – 85 százalékát - vidéken igényelték a vállalkozások, így ma már a takarékok piacvezetők az új kártyák kibocsátásában. A takarékszövetkezeti hálózat 2004. őszén kapcsolódott be a Széchenyi Kártya értékesítésébe, 2007-ben pedig a VOSZ, a Takarékbank és az OTSZ között létrejött együttműködési megállapodás alapján 66 takarék 116 fiókjában alakultak VOSZ pontok, amelyek elsődleges feladata az igénylésének azonnali befogadása helyben, és minden ezzel kapcsolatos ügyintézés.
Vidéken a takarékok a legaktívabb pénzügyi szereplők, ráadásul hely, - és ügyfélismeretük lehetővé teszi, hogy pontosabban meghatározzák, és kielégítsék a helyi ügyfelek igényeit. „Az elmúlt egy évben az OTSZ tagszervezetei csaknem nyolcezer kártyát adtak ki, és ezzel 50 milliárd forint értékű folyószámlahitelt bocsátottak a kkv szektor részére.” – mondja az ügyvezető. Az egy kártyára jutó átlagos hitelösszeg az elmúlt egy évben 6,28 millió forint volt, míg a teljes bankszektorban ez 7,5 millió forintot tett ki.
Hazai cégek: kész csőd volt a május |
Az igényekre bizonyíték az is, hogy a legfrissebb statisztikák szerint havonta több mint kétezer új kártyát igényelnek a vállalkozások, de a hitelportfóliók minősége is azt mutatja, hogy jelentős szerepe van a piacon ennek a terméknek. A visszafizetési hajlandóság a Széchenyi Kártyás kölcsönök esetén más hitelekhez képest kedvezőbben alakul, a hitelportfólió a legtöbb takarékban tiszta, és problémamentes, a bedőlési arány rendkívül alacsony. Mindezek alapján jól látszik, hogy az igény nőtt a Széchényi Kártyák iránt, és ebben számottevő változásra ügyféloldalról az idén sem számít az OTSZ ügyvezetője. Mint mondja: „A magyarországi takarékok több száz milliárd forint – hitelezésre fordítható – betétállomány birtokában a hazai pénzügyi élet még aktívabb aktív szereplőivé válhatnak, legyen szó a Széchenyi Kártyáról, a Gazdakártyáról, vagy egyéb hiteltermékekről.”
Privátbankár - Zsiborás Gergő