A KPMG új felmérése, a Creating a new mould for banking 25 vezető bank és pénzintézet igazgatójával készített interjún alapul. Ebben a szektor két típusa figyelhető meg. Egyik oldalon a fejlett országok állnak, számos olyan bankkal, melyeket jelentősen érintett a válság, és melyeknél a pénzügyi modellek alapvető újragondolására van szükség. Másik oldalon Latin-Amerika, Afrika és Ázsia kevésbé érintett pénzintézetei sorakoznak, melyek meglévő stratégiáik finomításán, semmint azok teljes átírásán dolgoznak.
Szabályozás, jövedelmezőség, tőke
Az új szabályozás egyre növekvő nyomása gondot okoz a bankok számára, emellett még folyamatos és súlyos tőke- és likviditáshiánnyal is küzdenek. Ez a bevétel- és növekedésfókuszú szemléletet felváltó prudens mérleg-menedzsment előtérbe kerülését eredményezi. A bankok működési modelljeik és infrastruktúrájuk fejlesztésén fáradoznak a nagyobb hatékonyság elérése érdekében, mindemellett a jövedelmezőségi kilátások bizonytalanok.
Simonyi Tamás, a KPMG közép-kelet európai pénzintézeti tranzakciókért felelős vezetője elmondta: „A részvényesek által elvárt hozam realizálása igazi kihívást jelent a bankok számára. Az egyre nagyobb tőkeszükséglet azt fogja jelenteni, hogy a jövedelmezőség, tőkemegtérülés tekintetében, csökkenni fog, még ha a működési nyereség stabilizálódik is. A küszöbön álló új szabályozás így vagy úgy, de tőkeemelést kíván meg a bankoktól, emeli a költségeket és ront a megtérülésen.
Konszolidáció és új belépők
A KPMG szerint a bankszektor helyreállításának következője lépcsőjében több cégeladás és akvizíció is várható, egyrészt saját elhatározásból kifolyólag, másrészt a szabályozók döntéseire adott válaszul. Az állami irányítás alá vont intézmények várhatóan megváltozott formákban, de végül visszakerülnek a magánszféra tulajdonába. A várható konszolidációs hullám különösen a kisebb intézmények körét érinti, elsősorban az USA-ban; igazi megkülönböztetést versenytársaiktól az ügyfelek jobb kiszolgálásával elérve. Mindazonáltal, bár a piacra újonnan belépők néhány térségben komoly veszélyt jelentenek majd a versenyben a régi szereplők számára, a KPMG prognózisa szerint az egész világon egyre inkább a bankok koncentrációja várható a következő két évben, hiszen a banki tevékenység továbbra is a méretgazdaságosságra épül. Az Európában és az USA-ban végbement fúziók is ezt a trendet támasztják alá.
A megkérdezett vállalatvezetők véleménye megoszlott arról, hogy a vezető fejlődő országok, mint például Kína és Brazília, vajon belépnek-e az európai vagy észak-amerikai banki színtérre. Néhányan úgy vélik, a körülmények kedvezőek – mások vélekedése szerint azonban egy ilyen elmozdulás elvonná a figyelmet a nagyméretű hazai piacokon fellelhető kiemelkedő lehetőségekről.
Adósságállomány csökkentése
A KPMG felmérése arra is rámutat, hogy a globális gazdasági fellendülés ereje és a bankok szerepe az új pénzügyi környezetben összefonódik. A fejlett gazdaságok körében sok bank folytatja tőkeáttétel leszorítását, korábban még soha nem tapasztalt mértékben. A kormányzati ösztönzések és támogatások ellenére úgy tűnik, a folyamat valószínűleg további hitelt von el a nemzetközi gazdaságból, fékezve a növekedést. Ebben a helyzetben az egyensúly megtalálása kritikus lehet.
Simonyi Tamás hozzátette: „A fennálló megszorításokkal és bizonytalanságokkal teli környezetben a bankrendszer új alapokra helyezése továbbra is kihívást jelent a szektor számára. A változás puszta intenzitása – külső, belső, stratégiai és működési – önmagában is jelentős napirendi ponttá lép elő. Azok számára azonban, akik túlélték a válságot, nincs más választás, mint folytatni a megkezdett utat.”
Privátbankár