A fődiszpécser tájékoztatása szerint a hóesés sem okoz gondot a járműveknek.
A sztrájkot meghirdető szakszervezetek és a BKV menedzsmentje vasárnap este megállapodtak a kollektív szerződésről, így hétfő nulla órától beszüntették a sztrájkot.
Az új ajánlat mindkét fél számára elfogadható és előnyös, a BKV tudja tartani az üzleti modellben elfogadott kiadásokat, de megtalálták azokat a "csatornákat", amelyeken keresztül a szakszervezeteknek megkapják azt, amit követelnek, de ennek tartalmáról a bértárgyalásokon állapodnak meg - mondta Kocsis István, a közlekedési társaság vezérigazgatója a tárgyalásokat kővetően.
A vezérigazgató és Földényi György, a sztrájkbizottság elnöke a sajtó nyilvánossága előtt írta alá a sztrájkmegállapodást, a bizottság pedig hétfő 0 órától felfüggesztette a sztrájkot.
Kocsis István az aláírást követően elmondta: figyelembe vették egymás lehetőségeit, mindkét fél elment addig, amíg elmehetett, és a cég stabilitása is megmarad. Hozzátette: megnyílhat az út a kollektív szerződés aláírására, amennyiben a nem sztrájkoló szakszervezetek is elfogadják az ajánlatot. Bízik abban, hogy hétfőn vagy kedden aláírhatják a kollektív szerződést.
Kifejtette: a megállapodás szerint a kollektív szerződésben kezelik a 3-3 százalékos egészség- és magánnyugdíjpénztári támogatást, de az éves bértárgyalásokon ennek végső értékét minden évben áttekintik. A 45 ezer forint értékű ajándékutalványról is megállapodtak, de a részleteket csak a bértárgyalásokon dolgozzák ki. Vállalták továbbá, hogy havi 6 ezer forintos melegétkeztetési utalványt adnak a dolgozóknak - tette hozzá.
Ezért cserébe a sztrájkoló szakszervezetek elfogadják az Országos Érdekegyeztető Tanács béremelésre vonatkozó ajánlatát, tehát eltekintenek a béremeléstől, a bérek csak a reálértéket fogják követni.
Nemes Gábor, sztrájkbizottság szóvivője az egyeztetések után azt mondta: nem álltak elő plusz követelésekkel, csak azokat a szociális juttatásokat akarták megőrizni, amelyeket korábban a kollektív szerződés biztosított. Közölte továbbá: a sztrájkmegállapodás aláírását követően a bizottság felfüggesztette a sztrájkot, beszüntetni akkor fogják, ha a BKV összes, 26 szakszervezetével aláírták a 2010-től érvényes kollektív szerződést.
A megállapodás aláírásán jelen volt Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester és Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes is. Demszky Gábor a sajtótájékoztatón elmondta: üdvözli és támogatja a megállapodást. Hozzátette: az elmúlt hat napban Budapest arról tett tanúbizonyságot, hogy szolidáris város. Működőképes maradt a főváros, nem állt le az élet, és a közintézmények is működőképesek maradtak a sztrájk ellenére. A főpolgármester köszönetet mondott azoknak a metró-, HÉV- és trolibuszvezetőknek, akik dolgoztak az elmúlt hat napban.
A BKV 26 szakszervezetéből 14 kedd nulla órától sztrájkolt, mert nem tudtak megállapodni a BKV menedzsmentjével a kollektív szerződésről. Bár naponta többször is tárgyaltak - Kocsis István nélkül - az álláspontok berekedtek. Szombat óta a vezérigazgató is részt vett a tárgyalásokon.
Asztalra csapott a VEKE
A BKV-bérletek érvényességének meghosszabbítását, a februártól esedékes tarifaemelés visszavonását és a sztrájktörvény módosítását javasolja a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület. A VEKE az MTI-hez hétfő hajnalban eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: súlyos vereséget szenvedtek az utasok és a közösségi közlekedés ügye az elmúlt héten.
Vitézy Dávid elnökségi tag szerint a kialakult helyzetért a városvezetés, a kormánybiztos, a BKV-menedzsment és az egymással is háborúzó szakszervezetek is felelősek, ezért felszólítja mindegyiküket, kérjenek bocsánatot az utazóközönségtől, az adófizetőktől és teljes mértékben kártalanítsák őket.
Az egyesület arra szólítja fel a BKV-t, hogy a havi bérletek érvényességét az elmaradt szolgáltatás napjainak számával hosszabbítsák meg, az éves bérlettel rendelkezőknek pedig 2011-ben ezzel arányos kedvezményt biztosítsanak. Álláspontjuk szerint kártalanítani kell minden olyan munkáltatót is, aki a sztrájk miatt bizonyíthatóan súlyos többletköltségekbe verte magát és bizonyíthatóan kárt szenvedett, például elvesztette állását.
Felszólítjuk a városvezetést, hogy a Fővárosi Közgyűlés januári ülésére terjesszék be a februártól esedékes, értelmetlen és káros, további utasvesztést eredményező tarifaemelés visszavonását - olvasható a közleményben, hozzátéve: az utasoknak nincs szakszervezetük, nem tudnak sztrájkba lépni, azonban az elmúlt időszak eseményei után itt az ideje, hogy a város egy ilyen gesztust tegyen "a BKV erkölcsi, műszaki lezüllése" és a hosszú üzemszünet után a bérletüket még mindig megvásárló utazók felé.
A VEKE a közleményben követeli a sztrájktörvény módosítását is, mivel szerintük a közszolgáltatások körébe sorolt közösségi közlekedésnél garantálni kell az elégséges szolgáltatás biztosítását, mely az üzem jellegzetességei miatt a kibocsátott teljesítmény legalább 50 százaléka kell legyen, ágazatonként és területenként.
Sztrájktárgyalások: elmozdulás 5 nap után
BKV: mindent megadtunk, amit csak lehet
Sztrájk 5 napja - hétvégén sem pihennek
Kaszálnak a taxisok a sztrájk idején
MTI