A szakember hozzátette: december elején 700 kkv vezetőt kérdeztek meg arról, a következő egy évben hogyan alakulnak cégénél a béren kívüli juttatások. Bár a felmérés idején a cafeteria-rendszer idei változásai még nem voltak teljes körűen ismertek, a válaszok azt mutatják, hogy idén növekedhet a béren kívüli juttatások nagysága, mivel a tavaly év eleji 54 százalékos mélypontról 63 százalékra nőtt azoknak a cégeknek az aránya, akik valamilyen juttatást nyújtanak majd ebben az évben a dolgozók számára.
A béren kívüli juttatásokon belül egyértelműen az étkezési hozzájárulás a legfontosabb elem: a megkérdezett vezetők válaszai alapján a kkv-k 45 százaléka nyújtja majd a munkavállalók számára ezt a juttatási formát, az ipari, építőipari cégeken belül pedig még magasabb, 56 százalék ez az arány. Közlekedési költségtérítést – amely a második legnépszerűbb cafeteria juttatási forma – idén a kkv-k 31 százaléka tervezi nyújtani dolgozóinak. Ennél az elemnél a középvállalatok aránya kiugró, közülük durván minden második cég számol ezzel a juttatási formával. Minimális csökkenéssel ugyan, de őrzi harmadik helyét az üdülési csekk (17 százalék), illetve felzárkózott hozzá a pénzbeli jutalom is, amelyet szintén a kkv-k 17 százaléka tervez nyújtani dolgozóinak.
A magánnyugdíjpénztárakat érintő változások rányomták bélyegüket a cafeteria-rendszer keretében nyújtható nyugdíjpénztári befizetésekre is, hiszen az elmúlt időszakhoz képest itt történt a legnagyobb csökkenés: 19-ről 11 százalékra csökkent az önkéntes nyugdíjpénztári befizetést nyújtani tervező vállalkozások aránya. Az idei cafeteria-rendszer újdonsága, a Széchenyi Pihenő kártya ezzel szemben egyelőre nem váltott ki túl nagy reakciót a kkv körében, hiszen csupán 1 százalékuk jelölte meg választott juttatási formaként. Ez azonban összefügg azzal, hogy a felmérés idején még nagyon kevés információ állt rendelkezésre erről a cafeteria-elemről, és jelenleg is csak annyit tudunk, hogy a második félévben kerül csak bevezetésre - derül ki a felmérésből.
Privátbankár