Kővári János, a pécsi önkormányzat Természeti és Emberi Erőforrás Fejlesztési Bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy a kialakult helyzet rendkívüli intézkedéseket kíván az érintettek, így a város részéről is a munkájukat elvesztettek hatékony megsegítése, és új alapokon nyugvó termelő tevékenység folytatása érdekében.
Krippl Zoltán, a vállalat pécsi egységének jogi és kommunikációs felelőse a bizottsági ülésen arról számolt be, hogy a csőd bejelentése óta gyakorlatilag kiürült az Elcoteq gyártósora; a dolgozók kilencven százaléka állásidőn van otthon, s csak 120-150 ember végez munkát a gyár területén. Ezerötszáz embert csoportos leépítés keretében bocsátanak el.
Krippl Zoltán kiemelte, hogy az anyacég magyarországi leányvállalata az idén még a harmadik negyedévben is nyereséget produkált. Az anyacég azonban jelentős kölcsönt vett fel, fedezetként pedig a leányvállalatokat ajánlották fel.
A pécsi üzemről elmondta, hogy az eszközök a hazai leányvállalat tulajdonában vannak, tehát az Elcoteq szabadon rendelkezhet felettük. Közölte, a dolgozók igényeinek kielégítése a hazai jogszabályok szerint történik majd, mindent megtesznek azért, hogy az eddig elmaradt járandóságokat, elsősorban a végkielégítéseket kifizessék.
Janovics László, a Baranya Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központ igazgatója arról számolt be, hogy már a nyáron megkezdték egy program kidolgozását a munkavállalók számára, akkor még 500 ember elbocsátásáról volt szó. Most átdolgozzák ezt az EU-s pályázatot, immár több mint 2000 főre.
Tájékoztatása szerint sikeres pályázat esetén álláskeresési juttatást, képzést tudnak biztosítani, a vállalkozóvá válást segíteni a közel egymilliárdos támogatásból. A Brüsszeltől remélt támogatás feltétele, hogy a pályázók igazolják, hogy a munkáltató nehéz anyagi helyzete a gazdasági válságra vezethető vissza. Janovics László szerint még nem lehet tudni, hogy mikor bírálják el az anyagot, tudomása szerint Magyarországról ilyen jellegű pályázat még nem érkezett az unióhoz.
Kővári János jelezte, a város felajánlja segítségét a munkaügyi központnak, s vele együttműködve szeretné véglegesíteni az uniós pályázatot. Hozzátette, hogy Pécs befektetési portfólióját a következőkben a most felszabadult munkaerővel együtt kívánják hirdetni, s adókedvezményeket is biztosítanának olyan új befektetők számára, akik vállalják a most állástalanná vált dolgozók alkalmazását.
Az elektronikai termékeket előállító finn Elcoteq idén június végén jelentette be, hogy nem tudja határidőre fizetni hiteleit, júliusban pedig úgynevezett kontrollált vezetést kért a luxemburgi jog alapján, hogy tovább működhessen. A társaság nehéz helyzetét a világgazdasági válsággal, illetve azzal magyarázta, hogy legnagyobb partnere, a Nokia szerződést bontott vele.
A cég befektető bevonásával próbált volna javítani helyzetén, de a tárgyalások nem vezettek eredményre. Mintegy másfél héttel ezelőtt jelentették be, hogy befejezi a termelést és elbocsátja másfél ezer dolgozóját Pécsett.
Az Elcoteq 1998-ban jelent meg Magyarországon, ahol 2003 és 2008 között 13,5 milliárd forint értékű beruházást valósított meg. A cég leányvállalata Pécsen korábban három telephelyen működött, a válság előtt még 7 ezer embernek adott munkát.
MTI