Az NFÜ szerint az ÚSZT-s projektek esetében valamennyi eljárásrendi kategóriában (könnyített pályázat, egyéb pályázat, kiemelt projekt) átlagosan sikerült tartani mind a döntési, mind a szerződéskötési határidőket.
A döntési átfutási időket tekintve a kiemelt pályázatoknál 60 nap, könnyített pályázatoknál 28 nap, egyéb pályázatoknál pedig 66 nap volt az átlagos átfutási idő.
Akadozik a kifizetés? Több, az Indexnek név nélkül nyilatkozó pályázatíró szerint káosz van, a pályáztatás és a pénzkiosztás akadozik. A portál hétfői cikke szerint a panaszok mind kisebb ügyekkel kapcsolatosak - általában inkább néhány milliós projekteken dolgozó forrásoktól. A legtöbb panaszt a TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) és a KEOP (Környezet és Energia Operatív Program) pályázatokkal foglalkozóktól hallotta az Index. |
Az egyes közreműködő szervezetek tekintetében azonban jelentős különbségek figyelhetők meg (a döntésnél néhány esetben csúszás is előfordul). A döntési határidőket megnöveli a hiánypótlás ideje, valamint a konstrukció szintű hosszabbítás +30 napja.
Az elmúlt egy évben dinamikusan emelkedett a szerződött projektek száma. 2007 januárja és 2010. május vége között hetente átlagosan 103 támogatói szerződés megkötésére került sor, amely az elmúlt egy évben 174,2-re emelkedett, ami közel 70%-os növekedésnek felel meg.
Jelentősen felgyorsultak a kifizetések is. A heti átlagos kifizetések értéke 5,5 milliárd forintról 14,7 milliárd forintra emelkedett. Azaz tavaly június eleje óta hetente átlagosan mintegy 2,5-szer több kifizetés történt, mint az azt megelőző időszakban.
Az uniós támogatások kötöttségének és a magyar törvényi előírásoknak minden esetben meg kell felelni a források elosztásakor (4/2011. (I. 28.) Korm. Rendelet a 2007-2013 programozási időszakban az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, az Európai Szociális Alapból és a Kohéziós Alapból származó támogatások felhasználásának rendjéről). A támogatásokat nem ingyen kapjuk az Európai Uniótól. A pénzek „ára” a kötött felhasználás, a külső feltételrendszer, amihez alkalmazkodni kell. Nincs szabad kezünk.
A szabálytalanul felhasznált, vagy időben fel nem használt forrásokat az EU visszavonja. Csak 2011-ben 400 ellenőrzés érinti az NFÜ-t.
ÚSZT: vége a papírkorszaknak, jöhet az e-aláírás>> |
Az elektronikus kommunikáció általánossá tétele az NFÜ tájékoztatása szerint kiváltotta a papír-alapú időigényes adminisztrációs folyamatot.
Privátbankár