Még kevéssé elterjedtek a közép-kelet-európai régióban a munkavállalók pénzügyi részvételét célzó programok, azonban mind a vállalatok, mind a dolgozók nagy része támogatná ezek széleskörű bevezetését – derült ki a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) ma bemutatott nemzetközi felmérésének eredményeiből.
Összefog a régió
A projektben résztvevő hat ország (hazánkon kívül Bulgária, Lettország, Szlovákia, Szlovénia és Románia) munkaadói szervezete közös nyilatkozatban, nemzetközi összefogásban áll ki e juttatási rendszerek szélesebb körű bevezetésének ügye mellett.
A TOBEQU (Towards a Better Quality of Financial Participation – A Pénzügyi Részvétel Jobb Megértése Felé) elnevezésű projekt során alapvetően három dolog derült ki a munkáltatók és munkavállalók hozzáállásáról, s három fő célt fogalmaztak meg – mondta el Paksi Mária, az MGYOSZ nemzetközi igazgatóhelyettese.
Amellett, hogy jogi korlátja egyik országban sincs az ilyen programoknak, maguk a potenciális résztvevők meglehetősen bizalmatlanok, de többségük mégis nagyon nyitott a munkavállalói pénzügyi részvételi programok (EFP) iránt. Ennek megfelelően a fő célok között sorolható fel a szereplők véleményének megismerése, s a bizalmatlanság csökkentése minél több információ rendelkezésre bocsátásával – magyarázta Paksi Mária.
"Lekapcsolják a villanyt, ha kimennek az irodából"
A felmérés során kiderült, hogy az EFP-ket indító cégek alkalmazottai sokkal motiváltabbak, hiszen érdekeltebbek a vállalat hosszú távú hatékonyságában. Dr. Kövesdy Attila, a Deloitte Zrt. vezető partnere kifejtette, hogy a munkabér, a készpénzes juttatás elengedhetetlen a dolgozók megtartásához, viszont nem elég a kellő motivációhoz, a boldogsághoz. Emiatt hátrányt jelent az, hogy a magyar munkaadók többsége még mindig maximum év végi prémiumosztásban gondolkodik, ha a dolgozók motivációjáról van szó.
A szakember szerint az is fontos, hogy az egyes országok jogi és adóügyi szabályozása minél nagyobb összhangban legyen egymással. A magyar adórendszer például támogatás biztosít a hazánkban elismert programoknak, de az elismerésnek feltételei vannak (amiket az szja-törvény szabályoz), s így a multinacionális cégek máshol már működő programjait nem könnyű implementálni.
Privátbankár