Az ilyen e-maileket valódinak tűnő helyekről küldik, mint például egy bank, vagy más fontosabb, ismertebb cég. Ha a címzett klikkel a csapdának szánt linken, akkor egy olyan honlapra kerülhet, amelyik jelszavait, kódjait, vagy bármilyen egyéb beírt fontos információját ellopja - írja a Yahoo.
Az IBM jelentése szerint a hackerek egyre kevesebbet alkalmazzák ezt a módszert, ugyanis az idei év első hat hónapjában mindössze a spamek 0,1 százaléka volt, míg tavaly ez az arány 0,8 százalék volt. Nem egészen világos, hogy mitől esett vissza ennyire az adathalászat és az is biztos, hogy nem csupán a statisztikai arány változásáról van szó, lévén az IBM szerint az összes kiküldött spam mennyisége nem változott tavalyhoz képest a korábbi évekkel ellentétben.
Kris Lamb, az IBM X-Force nevű internetes biztonsági részlegének igazgatója szerint hatalmas visszaesésről lehet beszélni, de azért még szó sincs arról, hogy az adathalászat teljesen megszűnt volna. Lamb azon a véleményen van, hogy ez a tevékenység azért csökkent ennyire drasztikusan, mert a felhasználók könnyebben azonosítják be a hamis honlapokat, illetve a biztonsági szoftverek is jobban ki tudják szűrni ezeket, mielőtt még a felhasználó egyáltalán rájuk akadna.
Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy az internetes bűnözők másfajta támadási módszert találtak, például a különféle vírusok alkalmazását. Az IBM szerint ilyenek például a "trójai falónak" nevezett vírusok, amelyek az áldozat gépére bejutva a háttérben kémkednek utána.
Az IBM azt is felfedezte, hogy a bűnözők célpontjaikon is változtattak. Idén az adathalászok célpontjai 66 százalékban bankok voltak, ami ugyan viszonylag magas szám, azonban a tavalyi 90 százalékhoz képest visszaesés. Viszont az olyan online bankok, mint a PayPal felhasználóit sokkal gyakrabban próbálják megtámadni, mint korábban.
Dean Turner, a Symantec igazgatója szintén azt nyilatkozta, hogy cége is észrevette az adathalászat csökkenését, de arra is figyelmeztetett, hogy az idei év során még beindulhat ez a tevékenység, lévén aránya leginkább az ünnepek alatt a legmagasabb.
Lehet-e szemétkedni az interneten? A Google szerint nem
A fecsegés a mozi halála
Félnapos netbookkal csábít a Nokia
MTI