A cég közleménye hozzáteszi: ez a jelentős összeg nagymértékben szűkíti a vállalat Magyarországon felhasználható forrásait. A Magyar Telekom közleménye arra is rávilágít, hogy elmaradtak az előzetes egyeztetések és az érintett szolgáltatók tájékoztatása, így meglepetésként érte a céget a különadó mértéke és időtartama.
Egyelőre korai még arról beszélni, hogy az új adónak milyen hatásai lehetnek a működésünkre, és hogyan befolyásolhatja befektetési vagy osztalékpolitikánkat, vagy akár mindkettőt - közlik. A menedzsment, illetve az igazgatóság hoz majd döntést arról, hogy a rendelkezésre álló források csökkenése konkrétan mely üzleti területeket és projekteket érinti - olvasható a közleményben. Hozzáteszik, hogy figyelemmel kísérik azt is, hogyan reagál az Európai Unió a jogszabályban foglalt intézkedésekre.
A Magyar Telekom szerint az elvonás kedvezőtlenül hathat az iparág és azon keresztül az ország versenyképességére, hiszen a telekommunikációs beruházások és fejlesztések - különösen a vezetékes és mobil szélessávú hálózatok kiépítése - kulcsfontosságú szerepet tölthetnek be abban, hogy Magyarország ismét a régió éllovasa legyen fejlettségben és tőkevonzó képességben egyaránt.
A Magyar Telekom szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint az adó várhatóan az egyéb költségek között kerül elszámolásra, és csökkenti az adózás előtti eredményt. Ennek következtében a Társaság 2010-ben várhatóan körülbelül 1 milliárd forinttal kevesebb társasági nyereségadót fizet.
A különadót a Magyar Telekom - annak ellenére, hogy várhatóan egyéb költségként jelenti - rendkívüli tételként kezeli, ezért nem érinti a 2010-es publikus célkitűzéseket. A Társaság a rendkívüli tételek nélkül számolt EBITDA esetében 2010-ben továbbra is 7-9%-os csökkenésre számít.
Az autó- és az autóalkatrész-kereskedők sem ússzák meg a válságadót, ugyanis a hétfőn elfogadott, az egyes ágazatokat érintő különadók törvénytervezetből végül is nem kerültek ki az ágazat képviselői - írta a FigyelőNet. Erdélyi Péter, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének ügyvezető igazgatója úgy számol, ezáltal mintegy 1 milliárd forint folyhat be az államkasszába. |
A Magyar Telekom megérti az ország és a költségvetés nehéz helyzetét. Kifejtik, hogy a távközlési vállalatnak is érdeke, hogy a magyar gazdaság stabilizálódjon, majd növekvő pályára álljon, és a lakosság jövedelme, vásárlóereje emelkedni kezdjen. Ezért támogatják a válság hatásainak leküzdését, a gazdasági növekedés beindítását célzó kormányzati tervek megvalósulását, és azokhoz érdemben kívánnak hozzájárulni a jelenlegi nehéz gazdasági környezetben.
A Vodafone Magyarország szintén kedden közölte, hogy tárgyalásokat kezdeményez a kormányzattal az extra adó miatt - a cég szerint - veszélybe került további fejlesztésekről. Álláspontjuk szerint a különadó veszélyezteti "az ország versenyképessége szempontjából nagyon fontos" harmadik és negyedik generációs mobilhálózatok fejlesztését.
Az Országgyűlés hétfőn döntött a válságadók bevezetéséről. A távközlési szektortól 2010-2012 között évi 61 milliárd forintot, az energetikai szektortól évente 70 milliárdot, a kereskedelmi áruházláncoktól 30 milliárdot vár a kormányzat a válságadó révén.
A távközlési tevékenységet végző társaságoknak az adóalap 100 millió forintot meghaladó, de 500 millió forintot meg nem haladó része után 2,5 százalék, az adóalap 500 millió forintot meghaladó, de 5 milliárd forintot meg nem haladó része után 4,5 százalék, az adóalap 5 milliárd forintot meghaladó része után 6,5 százalék adót kell fizetniük. 100 millió forint alatt a távközlési cégüknek nem kell különadót fizetniük.
MTI, Privátbankár