A hazai M&A piac becsült értéke
CSE országok: Bulgária, Horvátország, a Cseh Köztársaság, Görögország, Magyarország, Lengyelország, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Törökország |
Befektetői kör – Stratégiai és pénzügyi befektetők
Az ügyletek túlnyomó többségét minden országban stratégiai befektetők kötötték, a régiót tekintve 76%-os összesített arányban. A pénzügyi befektetők aránya Magyarországon volt a legnagyobb, utána Románia, Szlovénia és a Cseh Köztársaság következett. A magyar tranzakciók 39%-ában szerepeltek pénzügyi befektetők, szemben az előző időszak 29%-ával, ami szintén a Jeremie program sikeres elindulásával kapcsolható össze. 2011 első félévében a magyar tranzakciós piacot a belföldi ügyletek uralták (az összes ügylet 67%-a). A külföldre irányuló ügyletek száma 2011 első félévében a tranzakciók összesített számához viszonyítva alacsony maradt. 2011 első félévében az összes ügylet mindössze 3%-a irányult külföldre, a MOL felvásárolta a TUS Oil üzemanyagtöltő állomásokat Szlovéniában, az E-Star pedig felvásárolta az EETEK csoportot.
Szektoronkénti megoszlás
A régióban a legaktívabb célágazat (a tranzakciók száma szerint) a gyártó szektor volt, amelyben 2011 első felében 86 ügyletre került sor. Ezt a szolgáltató ágazat, valamint az energia és bányászat követte.
Érték alapján a legnagyobb tranzakciók a telekommunikációs- és média szektorban, a vegyiparban, valamint a banki és a pénzügyi szolgáltatások terén zajlottak le. Minden országnak megvolt a legnépszerűbb ágazata, de a gyártás, illetve az energia és bányászat a legtöbb országban az első helyen szerepelt.
Hazánkban az ügyletek száma alapján a szolgáltató szektor volt a legvonzóbb, 2011 első felében 12, 2010 első felében pedig 10 ügylettel. Ezt a telekommunikációs- és a médiaszektor, valamint az informatika követte, utóbbi részesedése 2011 első félévében nőtt az előző évhez viszonyítva. A tranzakciók értéke 2011 első felében a vegyipari szektorban volt a legnagyobb, utána pedig a gyártás következett.
„A 2010-es felmérésünkben bemutatott csökkenést követően, az idei év első féléves eredményei a piac növekedésére utalnak. Amennyiben ez a tendencia az év második felében is folytatódik, akkor 2011 aktívabb év lehet az M&A piacán, amely a már régóta várt trendforduló egyik jele. Az ügyletek számának növekedésében érezhető a Jeremie program pozitív hatása, amely befektetések remélhetőleg középtávon további tranzakciókat generálnak.” – mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatásainak vezető partnere.
Privátbankár