Az üzletember szerint még tavaly ősszel sem lehetett előre látni, hogy a válság következményei ennyire súlyosak lesznek, a frank ennyire elszáll - azaz a külső körülmények drasztikus romlása áll a döntés hátterében. Az SCD a jövőben Budapestre koncentrál, ingatlankezelő cégét pedig a nyáron elfogadott új törvény lehetőségét kihasználva tőzsdére viszi.
A turisztikai ágazatot - benne a Hungest Hotelsre vonatkozó vételi opcióval - egy magyar üzletemberekből álló konzorcium veszi meg, akikről egyelőre nem tudni többet, de a holdingot a mostani szándékok szerint egyben tartják, sőt, a kempingek üzemeltetésére felkérték Jászait.
Tavaly jelentették be a Hungest Hotel megvásárlását, illetve azt, hogy a láncra vonatkozó vételi opciójukat és az összes balatoni turisztikai céget, közel 20 ingatlant, kempinget, fejlesztésre váró területet egy cégbe, a Magyar Turisztikai Holdingba vonják össze.
Az üzletember az Indexnek adott interjújában elmondta: a magyar turisztika Molját építették, a termék pedig legalább félkész, de inkább 75 százalékos készültségben van. A most hiányzó 25 százalék összerakható, hozzátehető az új befektetők égisze alatt. "Amikor tavaly megtettük ezt a bejelentést, november-decemberben, bár a válság már tartott bő két éve, nem láttuk előre mi fog még történni a világgazdaságban. Bár az államháztartás, a makropálya most jó irányba állt, a reálgazdasági kilábalás késletetve jön: nincsenek jelei a belső fogyasztás növekedésének, a beruházások fellendülésének, márpedig - a most is húzó export mellett - mindez szintén elengedhetetlen a fellendüléshez."
Az SCD a Balatontourist Zrt. kivételével eladja az összes turisztikai érdekeltséget, tehát valamennyi balatoni ingatlant, a sármelléki Fly Balaton repteret, pontosabban annak üzemeltetési jogát, illetve a Hunguest Hotelsre vonatkozó opciós jogot. Hogy kinek, arról annyit árult el Jászai Gellért, hogy egy magyar befektetőkből álló konzorciumnak, a Turisztika Hungária Kft.-nek, amelyet Nagy Gábor képvisel. A vételárról azt mondta Jászai: értékén kelt el a csomag. Tavaly év végén 50 milliárdra tették az MTH vagyonát a Hunguesttel együtt, a hitelállománya bő 16 milliárd forint a mai árfolyamon.
Az Index a Balaton-projektről megjegyzi: a tervek szinte mindegyike a fiókban maradt, igazi fejlesztés végül nem is indult el, amire úgy reagált az üzletember, hogy ez így nem igaz, több milliárd forintot költöttek el a kempingek korszerűsítésére, a különböző beruházások előkészítésére. Az egész projektnek az előkészítése pedig öt éves munkába került. "Nyilván nem ez volt a terv, de reagálnunk kellett a külső körülményekre" - mondta.
Az SCD Budapesten: V. Kerület - Szent István tér 15. - épület rész - Ferenciek tere 10. - Párizsi udvar - Váci utca 36. - Klotild Palota déli épület - Báthori utca 12. - épület - Petőfi Sándor utca 14. - épület - Bástya utca 1-11. - telek - Szervita Tér 3. - épület rész II. Kerület - Akadémia Park - Hárshegyi utca 1. |
A felvetésre Jászai úgy reagált, hogy az nem igaz, hogy a Balatonnál nem voltak fejlesztéseik, sőt volt néhány tankönyvbe kívánkozó, anyagilag is nagyon sikeres tranzakciójuk. Ők voltak az egyetlen olyan cég, amelyet az OTP egy saját vállalkozásába társként bevett - a lakáslízing cég elindítása ugyanis az ő ötletén alapult. "De nem volt ennél több kapcsolatom Csányi Sándorral. Ha bárki nagy neveket sejt a cég mögött, ha igaza lenne, most aligha kéne az eladásról beszélnünk. 2011-re felépítettem két komoly iparági portfoliót. Az SCD-csoport, az ingatlanfejlesztés, melynek a fő ága eddig is Budapest volt, megy tovább, és ebben most hatékonyabbak is tudunk így lenni."
Az Országgyűlés által már megszavazott törvény értelmében Magyarországon is létrejöhetnek szitek, és az interjúból az derül ki, hogy az SCD ebben látja saját jövőjét. Jászai azt mondta: nem gondolom, hogy 30 szit lesz a budapesti tőzsdén három év múlva, mondjuk inkább három-öt társaság. Nem tudok más cégek nevében beszélni, mi elolvastuk a törvényt, ez egy jó módszer, élünk vele, és hiszem, hogy segítségével feltámadhat az egész piac.
Index.hu