„A Japánban történt természeti szerencsétlenségeket követő atomerőmű-katasztrófa hosszú távú hatásai további lendületet adhatnak az alternatívenergia-szektornak, hiszen a globális kereslet folyamatos bővülése miatt tartósan magas olaj- és nyersanyagárak mellett egy másik szempont, az atomerőművek kockázatainak mérlegelése is vélhetően jobban előtérbe kerül a jövő beruházásainál. Becslések szerint 2035-ben világunk energiaszükségletének várhatóan már negyedrészét leszünk képesek teljesen környezetbarát módon biztosítani” - hívta fel a figyelmet Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő szakértője. A társaság Greenergy alapjának részvényportfólió menedzsere szerint jelenleg a legkevésbé kockázatos zöldenergia-befektetéseket az energiahatékonyság javításában érdekelt társaságok papírjai jelentik.
„A japán nukleáris katasztrófa rövidtávon nem jár együtt az alternatív energia iránti megugró kereslettel, a nap-, szél-, víz- és geotermikus energia környezetbarát hasznosítása egyelőre továbbra is csak állami támogatásokkal tud versenyképes maradni, a szektor hosszú távú kilátásai azonban egyértelműen kedvezőek” - mutatott rá Pallag Róbert, aki szerint a zöldenergiában érdekelt tőzsdei társaságok részvényei magas volatilitással jellemezhetőek, mivel a vállalatok éves profitkilátásait nagymértékben befolyásolja a meghatározó fejlett és feltörekvő országok alternatívenergia-politikája.
A szakember arról is beszélt, hogy a napenergiát hasznosító szektorban jelenleg az olasz szabályozási változások jelentik a legnagyobb kockázatot, amelynek kapcsán a pontos részletek még nem ismertek, de a korábbi támogatások mértékének átmeneti csökkentése várható. Hosszabb távon a piacvezető szereplők, mint a vékonyfilmes technológiában élenjáró, napelem-gyártó First Solar megfelelően pozicionáltak, hogy a kapacitások növekedéséből nyertesként kerüljenek ki.
„Amerikai kormányzati becslések szerint a megújuló energia hasznosítása a következő 25 évben kétszer olyan gyorsan bővülhet, mint világunk energiaszükséglete, amelynek 2035-ben már negyedrészét lehetünk képesek teljesen környezetbarát módon biztosítani" - emelte ki Pallag Róbert, ami azt jelenti, hogy a zöldenergia szektort megcélzó befektetési alap egy dinamikus növekedés előtt álló, globálisan meghatározó vállalatok részvényeibe történő, kellően diverzifikált befektetési lehetőséget kínál.
Az elemzők meglátása szerint jelenleg a legkevésbé kockázatos greenergy befektetéseket az energiahatékonyság javításában érdekelt társaságok papírjai jelentik. „A szektor egyik egyedi hazai reprezentánsa a lengyel stratégiai terjeszkedést és varsói tőzsdére történő bevezetést már új névvel folytató E-Star. Szintén kedvencünk a francia tőzsdén jegyzett Schneider Electric, a vállalat az energiamenedzsment globális specialistája, amely többek között az automatizálás, a kritikus energiaellátás és vezérlés területén nyújt megoldásokat” - jegyezte meg a Generali menedzsere.
Privátbankár