5p

Miből lesz pénz a választási osztogatásra?
Mit okoz az árrésstop?
Mit kellene tenni a költségvetéssel?

Online Klasszis Klub élőben Békesi Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. június 11. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem Orbán Viktor kabinetfőnöke rendelkezik azonban a legnagyobb állampapír-állománnyal a parlamenti képviselők közül. Például a harmadik Orbán-kormány nemzeti fejlesztési minisztere egy nagyságrenddel értékesebb paketten csücsül.

Ahhoz képest, hogy a több mint negyedszázada nem látott infláció miatt milyen busás hozamokkal kecsegtetnek a pénzromlással indexált állampapírok, meglepő, hogy 2023-ban milyen kevéssel nőtt az ezen instrumentumot birtokló honatyák, -anyák száma. Vagyonnyilatkozataik tanúsága szerint az egy évvel korábbihoz képest csak öttel többen birtokoltak a költségvetés finanszírozása céljából kibocsátott értékpapírokból, mint a tavalyi év zárásakor. 

Más kérdés, hogy a T. Ház lakói összállampapír-állományának az értéke még így is az egy évvel korábbinál közel 32 százalékkal magasabb lett, s átlépte a 2 milliárd forintos lélektani határt. (Csak érzékeltetésül: a lakosság kezében közel 13 ezer milliárd forint értékű állampapír van.)

A 62 fős állampapír-tulajdonos létszám már csak azért sem egetrengető, mert ez valamivel kevesebb, mint egyharmados arányt jelent. S hogy fokozzuk: az legalább ennyire furcsa, hogy az évtizedek óta nem látott kedvező hozamkörnyezet ellenére nem kevesebben, mint tizenegyen kiszálltak, azaz az utolsó szálig megváltak az állampapírjaiktól. Köztük hét kormánypárti képviselő. Akik közül a közvélemény előtt valószínűleg leginkább a KDNP-s Harrach Péter, az első, 1998-2002 közötti Orbán-kormány szociális és családügyi minisztere, majd az Országgyűlés 2002-2010 közötti alelnöke, valamint a kulturális államtitkári posztját ez év február 1-jével kormánybiztosi pozícióra cserélt fideszes Hoppál Péter neve a legismertebb. Előbbi 2022 végén 5 millió, utóbbi 7 millió forintot ért pakettjétől vált meg. Egyikőjük sem azzal a céllal, hogy ezeket a pénzeket más típusú megtakarításba (befektetési jegybe, részvénybe, aranyba, netán bitcoinba) tegye – legalábbis ezek egyike sem lett nevesítve a 2023 végi állapotot tükröző vagyonnyilatkozataikban.

Nem kapkodtak az állampapírok után. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Nem kapkodtak az állampapírok után. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A kiszállók tizenegyes táborából már gyors fejszámolással kikövetkeztethető, hogy 16-an viszont 2023-ban tettek először pénzt az állampapírokba. Közülük messze a legnevesebb a Novák-botrány nyomán Magyar Péter által kipellengérezett fideszes Rogán Antal. Orbán Viktor kabinetfőnöke amúgy is elsőként érdemelne említést amiatt, hogy az „elsőbálozók” közül ő tett a legtöbbet, 65 millió forintot állampapírba a magunk mögött hagyott évben.

De a Rogánt követők tábora is veretes. A kabinetfőnök államtitkára, Dömötör Csaba a főnöke példáját követve 35 millióval debütált. A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté meg 20 milliót fektetett állampapírba, akitől e tekintetben Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter tényleg csak hajszállal (egész pontosan 72 576 forinttal) maradt el.

A már 2022-ben is állampapírral rendelkezők közül 33 képviselő effajta portfóliójának az értéke gyarapodott. 

A legjobban, közel 100 millióval a harmadik Orbán-kormány nemzeti fejlesztési miniszteréé. A KDNP színeiben a parlamenti padsorokban ülő Seszták Miklós állampapírjainak összértéke már eddig is messze a legmagasabb volt a képviselők között, a tavalyi növekedés eredményeként azonban állománya 2023 végén már 10 millió forint híján elérte a 600 milliós küszöbértéket. Rajta kívül csak egy társa került 100 millió fölé, a fideszes Tállai András, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára, miután az ő portfóliója egy év alatt közel 30 millióval hízott.

Seszták után Budapest II. kerületének 2006-2019 közötti fideszes polgármestere, a Közép-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztosa, Láng Zsolt állampapír-állománya értékelődött fel a legjobban, csaknem 79 millióval, 82 millió közelébe. Németh Zsolté, a Fidesz frakcióvezető-helyetteséé pedig 34 millióval, 37 millió fölé.

Az mondhatni természetes, hogy az állami költségvetés őre, Varga Mihály pénzügyminiszter is jól bevásárolt tavaly, több mint 18 millióval nőtt az állampapír-portfóliója értéke, amely így már megközelítette a 28,5 milliót. Nem sokkal maradt el tőle az éves gyarapodást illetően Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára, aki a 2022 végi 18 millióssal szemben ezúttal 34 milliós év végi állományt vallott be.

Még érdemes megemlíteni, hogy Tuzson Bence igazságügyi miniszter csaknem duplázott, 13 millióról 26 millióig jutott, míg a kormányfő politikai igazgatója, Orbán Balázs 10 millióról 17 millióig.

Az ellenzékiek közül a legjobban, 26 millióval, 35 millióra a mihazánkos Dúró Dóra állampapír-portfóliója értékelődött fel. Ám a nem kormánypártiak képzeletbeli dobogójának tetején nem történt változás. Ahogy 2022 végén, úgy 2023 végén is a DK-s Oláh Lajos volt a listavezető, annak köszönhetően, hogy pakettje 17 millióval, 79 millióra hízott.

Azért voltak, méghozzá kilencen, akik éves szintű állampapírérték-csökkenésről számoltak be. A legnagyobbról, 72 milliósról a fideszes Ágh Péter, akinek tulajdona ily módon már csak valamivel több mint 2 millióra rúgott. Őt ebben az összevetésben egy ellenzéki, az MSZP-s Vajda Zoltán követi, 28 milliós mínusszal, amely után a költségvetési bizottság elnökének tarsolyában még így is maradt 20,6 milliót érő állampapír.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26880 26710 27200 -0,78% 0 0 7 168 681 430 HUF 2025-06-03 17:05:14
MOL 3108 3090 3126 +0,26% 0 0 5 164 761 528 HUF 2025-06-03 17:14:25
MTELEKOM 1756 1732 1760 0,00% 0 0 1 291 646 818 HUF 2025-06-03 17:06:40
RICHTER 10050 10050 10240 -4,29% 0 0 3 260 204 160 HUF 2025-06-03 17:07:13
OPUS 551 550 569 -2,30% 0 0 193 091 164 HUF 2025-06-03 17:05:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Jön az újabb kamateső az állampapíroknál
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 18:42
Jön az újabb kamatfizetés a Prémium Magyar Állampapíroknál. Mit tesznek a kisbefektetők a milliárdokkal? Erről beszélgetett, Herman Bernadett, a Privátbankár főmunkatársa a Trend FM hétfői adásában.
Állampapír / Kötvény Emelkedett a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:01
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Mi legyen az állampapír-pénzzel, ha nem akar kockáztatni?
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 08:10
Jellemzően kockázatos befektetésekbe kerültek a PMÁP-ból kivett megtakarítások. 
Állampapír / Kötvény Bejelentették: új állampapír jön
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 15:46
Egy sor új állampapír-sorozatot dob piacra az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Meg se kottyant a vámháború a magyar államkötvényeknek 
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:51
Elvitték a papírokat. 
Állampapír / Kötvény Az egész évre tervezett bruttó kibocsátás 38 százaléka három hónap alatt teljesült
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 20:09
Az ÁKK kismértékben átalakította a 2025-re tervezett kibocsátás szerkezetét, a korábbinál nagyobb összegre számít az intézményi piacról, kevesebbre a lakosságtól.
Állampapír / Kötvény Fontos, az állampapírokat érintő döntést hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 15:28
Az állampapírok vásárlását ösztönöznék vele.
Állampapír / Kötvény Szinte szerelmesek a magyarok a lakossági állampapírba
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 08:50
Pedig nagyot esett a hozam.
Állampapír / Kötvény Mi ez a sok új állampapír hétszázalékos hozammal?
Eidenpenz József | 2025. március 25. 05:49
Ritkán látott jelenség figyelhető meg most, az intézményi befektetőknek kibocsátott állampapírok hozama a szabadpiacon meghaladja egyes lakossági kötvényekét. Ez azonban nem jelenti azt, hogy rohanni kell ezeket megvenni, mert a magasabb hozamhoz magasabb kockázat is tartozik. Lehet, hogy mindig azt érdemes venni, aminek a feltételeit az állam épp rontani fogja?
Állampapír / Kötvény Valakik megint milliárdokat adtak az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 13:23
Hozamemelkedés mellett értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG