Csütörtök este játszotta a Bayern München és a Sevilla az UEFA-szuperkupa döntőt a Puskás Arénában, így a mai operatív törzs a hagyományokat felrúgva Kiss Róbert rendőr alezredes monológjával kezdődött, aki beszámolt a meccsen szerzett rendőri tapasztalatokról.
Mint elmondta, a döntőre 14 032 "labdarúgást kedvelő látogató látogatott ki", a stadionba lépéskor mindegyikük átesett a hőmérőzésen, melyet ezúttal hőkamera-kapuval oldottak meg. (A bejáratokhoz telepítettek négy járványügyi sátrat is.) Kiss elmondása szerint 16 szurkolónál mértek hőemelkedést, nekik félre kellett állniuk, és negyed órát várakozniuk a következő mérésre. Azon már mind átmentek, mert a testhőjük akkor már a határértéken belülire süllyedt.
Kiss az általános beszámolót is eldarálta, miszerint az elmúlt 24 órában 133-szor indult rendőri intézkedés a koronavírus-szituáció miatt, ebből 28 esetben azért, mert utasok megsértették a maszkviselési szabályokat valamely tömegközlekedési eszközön. 105 esetben boltokban, vendéglátóhelyeken, intézményekben, satöbbikben viseltek szabálytalan módon maszkot.
A maszkviselési szigorítás hétfői élesedése óta 263-szor léptek fel ezügyben a rendőrök, 221-szer figyelmeztettek, 23-szor helyszíni bírságot szabtak ki, 19-szer pedig szabálysértési feljelentést tettek.
A tegnapi nap folyamán a rendőrség 12 785-ször ellenőrizte a hatósági házi karantént, 2711 újat rendelt el, ebből 569 esetben külföldről való belépés miatt. Jelenleg az összes elrendelt, érvényben lévő hatósági házi karanténok száma az országban 25 374.
Ezután Müller Cecília országos tisztifőorvos vette át a szót, aki elismételte a reggel óta ismert napi korona-statisztikát: 9 új áldozat (57 és 90 év között, hetük 70 év feletti, többségük szív- és érrendszeri vagy daganatos megbetegedéssel küzdött alapból), 927 új, azonosított fertőzött, 577-en vannak kórházban, 30-an lélegeztetőgépen.
A járvány magyarországi felbukkanása óta összesen 668 553 koronavírus-tesztet végeztek el, Müller szerint ez a szám kielégíti azokat a szükségleteket, melyek "naponta keletkeznek."
Müller ismét megpromózta a kézmosást. Felhívta a figyelmet, hogy csak olyan fertőtlenítőt használjunk, ami a címkéje révén is egyértelműen engedélyezett szer, vagyis legyen engedélyszáma, mert a piacon sok a hamisítvány. Müller mnég azt is mondta, hogy kézmosáskor különösen a hüvelykujjra figyeljünk oda, ami mindig kimarad a sikálásból. A kutatások szerint is.
Sajtós kérdések:
- Kelet-Magyarország: hány elsődleges koronavírus-ellátási hely van az országban? Müller: 29, ebből Budapesten 10. Azok kerülnek ide, akik középsúlyos/súlyos klinikai formában produkálják a tüneteket. Ha ezen kórházak közül bármelyik eléri a 80%-os telítettséget, azt jelenti Nemzeti Népegészségügyi Központnak, ők pedig újabb szolgáltatót jelölnek ki a tehermentesítésért.
- Zalai Hírlap: mit csináljon az a család, ahol a gyereket hazaküldték, mert egy osztálytársa megfertőződött? Müller: ha fertőzött gyerek van az osztályban, akkor az osztálytársai kontaktszemélynek minősülnek, és otthon a szülők, testvérek is. Ilyenkor otthon ki kell várni a 10 napos lappangási időt. Ebben az esetben a szülő nem minősül szoros kontaktszemélynek. Ha azonban a karantén alatt jelentkeznek a gyereken a tünetek, akkor telefonálni kell a háziorvosnak, és jön a mintavétel. Ekkor a gyerek kontaktszemélyből koronavírus-gyanús személlyé válik, a szülő pedig szoros kontaktszemélyjé.
- RTL Klub Híradó: igaz-e, hogy az ITM októberre várja a koronavírussal kapcsolatos halálesetek felfutását? A választ Müller ügyesen elkente, de a lényeg: igen.
- RTL Klub Híradó: a 10 napos karanténból már negatív koronavírus-teszteredménnyel sem lehet szabadulni. Ez vonatkozik a külföldről hazatérőkre is? Müller: a külföldről hazatérők potenciálisan fertőzők, mert nem tudjuk, érintkeztek-e korona-pozitív személyjel, de nem zárható ki, hogy igen, és hogy meg is fertőződtek. Ők viszont két negatív teszttel elhagyhatják a karantént.