Készpénz vagy bankkártya – már-már vallásháborúvá kezd fajulni Magyarországon ez a kérdés, amelybe politikusok is beszálltak. Látszólag egyébként ellentmondásos hírek jelennek meg a magyar lakosság készpénzhasználatáról: ezek egy része arról szól, hogy a magyaroknak nagyon fontos a készpénz, a másik részük pedig azt emeli ki, milyen gyors ütemben tér át a lakosság az elektronikus fizetési megoldásokra – írja az Mfor.
Tény: folyamatosan nő a háztartásoknál lévő készpénzállomány, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint az idén márciusban már átlépte a 7 ezer milliárd forintos lélektani határt is.
Ez nagyon magas szám, de a teljes pénzügyi megtakarítási volumenhez mérve valójában folyamatosan csökken a készpénz súlya, 2022-ben még bőven 8 százalék fölött volt ez a mutató, jelenleg viszont csak 6,2 százalék.
A kormány nagyon pártolja a készpénzhasználatot, az ehhez való jogot az Alaptörvényben is rögzítette, emellett előírta a bankok számára, hogy minden településen helyezzenek el egy ATM-et.
Jelenleg rekordszámú készpénzfelvételi lehetőség van Magyarországon. Összesen 5212 ATM-nél és 11 531 bankfióki és postai POS-terminálnál lehetett március végén készpénzt felvenni Magyarországon.
Az új kormányrendelet alapján ezeken felül még több mint 1000 ATM-et telepíthetnek a bankok, az idén az 1000 fősnél nagyobb településeket kell automatákkal ellátni, jövőre pedig az 500 fősnél nagyobb falvakban is el kell helyezni egy gépet. Ezek után nagyjából 6300 ATM lesz majd Magyarországon.
A Világbank adatai alapján egyébként Magyarországon eddig sem volt kevés ATM. 2023 végén 100 ezer felnőtt lakosra 59,2 gép jutott, ez nem sokkal marad el az uniós átlagtól, ami 61,5 ATM 100 ezer felnőtt lakosra.
A 2023 óta telepített ATM-ekkel pedig már nagyjából 63,5-nél járhat Magyarország, vagyis bőven az uniós átlag felett járunk ATM-lefedettségben. A további ezer ATM-mel nagyjából a pénzügyi központként is jelentős Luxemburg szintjére jöhet fel Magyarország.
A Világbank adataiból az is kiderül, a legtöbb fejlett országban nem az ATM-ek telepítése, hanem a leszerelése a trend mostanában. Ennek oka vélhetően az, hogy egyre kevesebb a készpénzfelvételi tranzakció a fejlett országokban. Ez Magyarországon is így van egyébként. Tavaly a jegybank adatai szerint 4 százalékkal csökkent a készpénzfelvételek száma, összértékük pedig majdnem 600 milliárd forinttal (4,5 százalékkal) esett vissza. Az idén még kevesebb készpénzfelvétel várható, már az első negyedévben darabszámban 8 százalékos visszaesés volt, és értékben is csökkenést mértek. Tíz év alatt nagyjából 25 százalékkal csökkent az ATM-es készpénzfelvételek darabszáma a jegybank adatai szerint, az idei első negyedévben hazai ATM-ből csak 19 milliószor vettek ki pénzt a bankkártyás ügyfelek.