Így néz ki a majdnem 200 kilós Juno. A titániumból készült, propeller alakú szonda sikerrel állt pályára a Jupiter körül 2016. július 4-én. Forrás: NASA/JPL-Caltech |
Míg a legtöbb amerikai sütögetéssel és petárdázással töltötte a július negyedikét, addig az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal szakemberei egy picike, vezető nélküli űrszondát igyekeztek pályára állítani a naprendszerünk legnagyobb bolygója körül. A küldetés sikeresnek bizonyult, és a Juno ezzel megkezdheti a 20 hónapos küldetését, aminek során adatokat gyűjt majd a Jupiterről, egyebek mellett a gázóriás alkotóelemeiről és keletkezési körülményeiről is, olvasható a NASA honlapján.
A misszióról – számokban
Kicsoda Juno? Iuno, ismertebb nevén Juno a rómaiaknál a szülés és a házasság istennője volt, a görög mitológiából Hérával azonosítják. Róla nevezték el a június hónapot. Mivel a mitológia szerint Juno Jupiter felesége volt, így az űrszonda mondhatni "hazatért" a szerelméhez. |
A NASA valamivel több mint egymilliárd dollárt költött a projektre, az építés után a Juno végül 2011. augusztus ötödikén hagyta el a Föld légkörét, és kezdte meg hosszú, ötéves útját a naprendszer másik vége felé. Az űrszonda az érkezéskor 130 ezer mérföldet tett meg óránként, ezzel máris felállítva egy új rekordot – azelőtt ugyanis még egy ember alkotta, de vezető nélküli jármű sem haladt ekkora sebességgel.
Az észveszejtő száguldást azonban meg is kellett állítani, a csapatnak végül sikerült annyira lefékeznie az űrjárművet, hogy azt végül a Jupiter saját gravitációs ereje fogja be, és állítsa pályára maga körül. „A Függetlenség napja minden amerikai életében fontos ünnepet jelent, most azonban végre az űrkutatás számára is kiemelt ünnepnappá vált”, tette hozzá Scott Bolton, a Juno küldetés vezető igazgatója.