(Fotó: Wikimedia Commons) |
Az agresszív autóvezetők előnyösebbnek tartják az önvezető gépjárműveket, mint a többiek – derül ki egy új tanulmányból a német Heise.de szerint. Ők azok, akik például két sáv összeolvadásánál hajlamosak előrefurakodni, másokat fékezésre kényszeríteni, mert eleve abban bíznak, hogy a többiek majd tekintettel lesznek rájuk. Ők jobban bíznak a technikában is. Az automata autók pedig mindenképpen fékeznek ilyen helyzetben, így könnyű ellenfelek.
A „tolakodók” tehát lelkiismeret-furdalás nélkül ki tudják használni azt, hogy a mesterséges intelligencia higgadt marad, és átengedi nekik az elsőbbséget. Az óvatosabb, együttműködőbb vezetők ugyanakkor inkább a közlekedés többi résztvevőjéhez igazítják viselkedésüket, kevésbé bíznak a technikában és jobban tartanak az önvezető autóktól.
A problémát már előzőleg is felismerték, a szabályokat hajszál pontosan betartó, jelentősebb követési, biztonsági távolságot hagyó automata autók például hajlamosak hosszasan ácsorogni a kereszteződésben. Míg az emberi vezetők némi kockáztatás árán hamarabb nekiindulnak. A közlekedés folyamatosságának biztosításához emelni kellene a gépek kockázatvállalási mértékét, ez azonban csökkentené az emberi közreműködés nélkül menő autók biztonsági szintjét.
Érdekes módon a 12 ezer vezetőt megkérdező amerikai kutatás szerint csak a sofőrök 25 százaléka érezné magát jól egy automatika által vezetett autóban. Pedig 44 százalékuk szerint az automaták jobb vezetők lehetnek, mert az érzelmek nem befolyásolják azokat. A 28 százalékuknak nem lenne kifogása, hogy az utakon más automata járművekkel találkozzon a közlekedésben, ám 44 százalékuk nem szívesen ülne ilyenben.
A 80 százalékuk szerint a járműveknek a jövőben is kellene legyen kormánykerekük, és 64 százalék szerint az emberi sofőr kell irányítson. Igaz, kétharmaduk azt is elismerte, hogy túl keveset tud az automata autókról.