4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

De a mélyütés egyes régiókban mélyebbre ment: London még egész jól átvészelte a krízist, a szegényebb régiók viszont nem ritkán a termelésük több mint 100 százalékát elvesztették.

Összesen 251 milliárd fontot bukott a brit gazdaság tavaly márciustól idén márciusig, áll a tekintélyes londoni gazdasági-üzleti elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) friss jelentésében, írja a Guardian. Ez az összeg annyi, mint a délkelet-angliai régió egy teljes évnyi gazdasági teljesítménye, Skócia éves teljesítményének pedig majdnem a duplája.

A tanulmány szerint ugyan az egész ország megszenvedte a lezárásokat, de a korlátozások pont a legszegényebb régiókat sújtották a legjobban. Az elemzőház jelentése szerint a Nagy-Britannia északi és déli régiója közti vagyoni különbség csak mélyülni fog, ha a kormány nem tesz semmit az aránytalanság mérséklése érdekében.

London esőben. (Fotó: Depositphotos)
London esőben. (Fotó: Depositphotos)

A CEBR mostani jelentésének kiindulópontja az az előrejelzés volt, melyet még a koronavírus megjelenése előtt adtak ki. Annak a számait vetették össze a brit gazdaság jelenlegi adataival, mely tehát pont 12 hónapnyi pandémia nyomait viseli magán. Eszerint a britek bruttó hozzáadott értéke több mint 250 milliárd fonttal alacsonyabb, mint amekkora a Covid nélkül lett volna.

A tanulmány szerint különféle régióspecifikus korlátozások tovább növelték a már amúgy is meglévő gazdasági egyenlőtlenségeket az országon belül. Abszolútértéken az összes régió közül London volt a tavalyi év legnagyobb vesztese, ahol 51,4 milliárd fontnyi volt a bukás. Ezt követi Dél-Kelet és Kelet-Anglia, 34,7 és 26,6 milliárd fontos bukással.

De a fővárosnak, mondhatni, volt is honnan lezuhannia, annyival erősebb gazdaságilag a többi régiónál, és ha csak a saját határain belül vizsgáljuk, akkor sokkal olcsóbban megúszta a lezárásokat, mint a kevésbé pénzes régiók. London termelte Nagy-Britannia bruttó hozzáadott értékének majdnem 25 százalékát a lezárások előtt. A bukása 20,5 százalékos volt, vagyis saját teljesítményének közel 80 százaléka így is megmaradt. Ez azzal magyarázható, hogy a város termelése nagyban hagyatkozik a pénzügyi, biztosítási, információs és kommunikációs szektorra, ezekben pedig javarészt simán ment az átállás a home office-os működésre. Ezzel szemben Skócia, Wales, West Midlands megye, East Midlands megye és a Kelet-Anglia régió többet veszítettek, mint amennyit jellemzően bele szoktak tenni a közösbe. A londoni példával összevetve tehát ezekben a régiókban a bukás nem 20,5, hanem több mint 100 százalékos volt.

Sam Miley, a CEBR egyik közgazdásza szerint ez az egyenlőtlenség várhatóan a válságból való kilábaláskor is megmarad, lesznek régiók, melyek az újranyitást követően is magasabb munkanélküliségi rátával és nagyobb volumenű cégbezárási hullámmal kell majd, hogy megküzdjenek.

Jön a digitális írástudatlanok generációja?

A brit nemzeti statisztikai hivatal legfrissebb jelentése szerint a szigetország GDP-je 9 százalékkal volt kisebb februárban, mint egy évvel korábban, az első lezárást megelőzően. Az oktatás és a foglalkoztatás közti kapoccsal foglalkozó Learning and Work Institute jelentése szerint pedig a válságból való kilábalást megnehezítheti, hogy az utóbbi években - tehát a lezárásoktól függetlenül - nagyot zuhant az informatikai képzésekre jelentkező fiatalok száma, vagyis komolyabb krízis várható a digitális írástudásban.

A LWI arról írt, hogy 2015 óta 40 százalékkal kevesebb brit tanuló választott IT-val foglalkozó tárgyakat a középiskolában, és az "A"-val (ötössel) teljesített GCSE-tesztek száma is bezuhant azok között, akik mégis belevágtak valamelyik informatikai képzésbe (a GCSE a General Certificate of Secondary Education rövidítése, ez a magyarországi gimnáziumi érettséginek felel meg). Az LWI jelentése szerint a brit munkaadók kevesebb mint fele véli úgy, hogy a pályakezdők megfelelő informatikai tudással rendelkeznek. A jelentés szerint a digitálisan írástudók iránti kereslet és azok kínálata közötti szakadék a munkaerőpiacon már eddig is fontmilliárdok kiesését okozta a brit gazdaságban, és ez a szakadék "katasztrofálissá" mélyülhet, ha a kormány sürgősen nem lép közbe.

(Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG