4p

De a mélyütés egyes régiókban mélyebbre ment: London még egész jól átvészelte a krízist, a szegényebb régiók viszont nem ritkán a termelésük több mint 100 százalékát elvesztették.

Összesen 251 milliárd fontot bukott a brit gazdaság tavaly márciustól idén márciusig, áll a tekintélyes londoni gazdasági-üzleti elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) friss jelentésében, írja a Guardian. Ez az összeg annyi, mint a délkelet-angliai régió egy teljes évnyi gazdasági teljesítménye, Skócia éves teljesítményének pedig majdnem a duplája.

A tanulmány szerint ugyan az egész ország megszenvedte a lezárásokat, de a korlátozások pont a legszegényebb régiókat sújtották a legjobban. Az elemzőház jelentése szerint a Nagy-Britannia északi és déli régiója közti vagyoni különbség csak mélyülni fog, ha a kormány nem tesz semmit az aránytalanság mérséklése érdekében.

London esőben. (Fotó: Depositphotos)
London esőben. (Fotó: Depositphotos)

A CEBR mostani jelentésének kiindulópontja az az előrejelzés volt, melyet még a koronavírus megjelenése előtt adtak ki. Annak a számait vetették össze a brit gazdaság jelenlegi adataival, mely tehát pont 12 hónapnyi pandémia nyomait viseli magán. Eszerint a britek bruttó hozzáadott értéke több mint 250 milliárd fonttal alacsonyabb, mint amekkora a Covid nélkül lett volna.

A tanulmány szerint különféle régióspecifikus korlátozások tovább növelték a már amúgy is meglévő gazdasági egyenlőtlenségeket az országon belül. Abszolútértéken az összes régió közül London volt a tavalyi év legnagyobb vesztese, ahol 51,4 milliárd fontnyi volt a bukás. Ezt követi Dél-Kelet és Kelet-Anglia, 34,7 és 26,6 milliárd fontos bukással.

De a fővárosnak, mondhatni, volt is honnan lezuhannia, annyival erősebb gazdaságilag a többi régiónál, és ha csak a saját határain belül vizsgáljuk, akkor sokkal olcsóbban megúszta a lezárásokat, mint a kevésbé pénzes régiók. London termelte Nagy-Britannia bruttó hozzáadott értékének majdnem 25 százalékát a lezárások előtt. A bukása 20,5 százalékos volt, vagyis saját teljesítményének közel 80 százaléka így is megmaradt. Ez azzal magyarázható, hogy a város termelése nagyban hagyatkozik a pénzügyi, biztosítási, információs és kommunikációs szektorra, ezekben pedig javarészt simán ment az átállás a home office-os működésre. Ezzel szemben Skócia, Wales, West Midlands megye, East Midlands megye és a Kelet-Anglia régió többet veszítettek, mint amennyit jellemzően bele szoktak tenni a közösbe. A londoni példával összevetve tehát ezekben a régiókban a bukás nem 20,5, hanem több mint 100 százalékos volt.

Sam Miley, a CEBR egyik közgazdásza szerint ez az egyenlőtlenség várhatóan a válságból való kilábaláskor is megmarad, lesznek régiók, melyek az újranyitást követően is magasabb munkanélküliségi rátával és nagyobb volumenű cégbezárási hullámmal kell majd, hogy megküzdjenek.

Jön a digitális írástudatlanok generációja?

A brit nemzeti statisztikai hivatal legfrissebb jelentése szerint a szigetország GDP-je 9 százalékkal volt kisebb februárban, mint egy évvel korábban, az első lezárást megelőzően. Az oktatás és a foglalkoztatás közti kapoccsal foglalkozó Learning and Work Institute jelentése szerint pedig a válságból való kilábalást megnehezítheti, hogy az utóbbi években - tehát a lezárásoktól függetlenül - nagyot zuhant az informatikai képzésekre jelentkező fiatalok száma, vagyis komolyabb krízis várható a digitális írástudásban.

A LWI arról írt, hogy 2015 óta 40 százalékkal kevesebb brit tanuló választott IT-val foglalkozó tárgyakat a középiskolában, és az "A"-val (ötössel) teljesített GCSE-tesztek száma is bezuhant azok között, akik mégis belevágtak valamelyik informatikai képzésbe (a GCSE a General Certificate of Secondary Education rövidítése, ez a magyarországi gimnáziumi érettséginek felel meg). Az LWI jelentése szerint a brit munkaadók kevesebb mint fele véli úgy, hogy a pályakezdők megfelelő informatikai tudással rendelkeznek. A jelentés szerint a digitálisan írástudók iránti kereslet és azok kínálata közötti szakadék a munkaerőpiacon már eddig is fontmilliárdok kiesését okozta a brit gazdaságban, és ez a szakadék "katasztrofálissá" mélyülhet, ha a kormány sürgősen nem lép közbe.

(Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin kinyitotta a kiskaput
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 11:33
Oroszország lehetetlenné tette annak az ellenőrző testületnek a működését, amely rajta tartotta a szemét Észak-Koreán. Phenjan így nagyobb esélyt kapott sötét húzásai lebonyolítására.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi van most a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 10:40
Erősödést ért el a forint a hétfőhöz képest, de azért még van mit ledolgozni. 
Makro / Külgazdaság Németország viheti rosszba a magyar gazdaságot, kritikát kapott a kormány
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 09:29
Utólag úgy látszik, nem volt okos döntés az elmúlt másfél évtizedben az Orbán-kormányok részéről, hogy teljesen kiszolgálták a Magyarországon megtelepedett német autógyártókat.
Makro / Külgazdaság Magyarország kétségbeejtő helyzetbe kerülhet hamarosan az orosz energiafüggősége miatt?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:09
Az év második felében keményebbé válhat az Oroszországgal szembeni uniós szankciópolitika, mivel akkor már csak Magyarország lesz kiszolgáltatott az orosz energiahordozóknak  – véli Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő.
Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG