5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A II. világháború végén az USA vezetésével létrehozták azt a pénzügyi rendszert, amely többé-kevésbe a mai napig fennáll. A dollár a világ tartalékvalutája lett, ami rendkívül erőteljes eszköz az amerikai geostratégia megvalósításához. Az utóbbi időben azonban mozgolódni kezdtek a feltörekvő országok: éleződik a dollár-jüan párviadal.

A II. világháború végén az USA vezetésével létrehozták azt a pénzügyi rendszert, amely többé-kevésbe a mai napig fennáll. Egy új globalizációs korszak hajnalán ennek keretében Washington és szövetségesei felállították a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) és a Nemzetközi Fejlesztési és Újjáépítési Bankot (IBRD, amely ma a Világbank-csoport öt szervezetének egyike). Kiemelt hatalmat adtak az Egyesült Államoknak azáltal, hogy a rendszer középpontjába az amerikai dollárt állították, mely így a világ tartalékvalutájává vált.

Az amerikai dollár tartalékvaluta-státusza számos előnnyel jár az Egyesült Államok számára más országokkal szemben. A világ legfontosabb árucikkeivel még mindig dollárban kereskednek, akkor is, ha azokat nem az Egyesült Államokban állítják elő.  A jelenlegi dolláralapú rendszernek köszönhetően az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve más országokhoz képest büntetlenebbül képes felhalmozni hatalmas adósságokat.

Ez a pénzügyi dominancia ugyanakkor azt is lehetővé teszi Washingtonnak, hogy sikeresen hajthassa végre saját geostratégiai céljait világszerte.

Kihívás a globális dominanciával szemben

Az utóbbi időszakban megerősödött számos feltörekvő ország részéről egy alternatív pénzügyi erőközpont létrehozásának igénye.  A BRICS-országok idén július 16-án a brazíliai Fortalezában megállapodtak, hogy saját valutalapot (Contingent Reserve Bank, CRA) és fejlesztési bankot (New Development Bank, NDB) hoznak létre. Utóbbinak Sanghaj lesz a székhelye, egyelőre 50 milliárd dolláros alaptőkével (a tagországok tíz-tíz milliárd dollárral szállnak be), amit idővel megdupláznak. A tervek szerint az NDB a Valutaalappal szemben a BRICS-országokban és az "általuk képviselt" fejlődő régiókban fejlesztene elsősorban.

Az alternatív Valutaalap, vagyis a CRA 100 milliárdos alaptőkéjébe Kína 41 milliárddal, Brazília, Oroszország és India 18-18 milliárddal, Dél-Afrika pedig 5 milliárddal száll be. A bank kimondott célja, hogy a BRICS-országok érdekeit juttassa érvényre, kimondva-kimondatlanul a nyugati befolyás alatt álló IMF-fel szemben.

Kína nyújt alternatívát

Az utóbbi hetekben pedig valósággal forrt a levegő a kínai deviza piacán.  Az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozón a hét elején Pekingben Kína aláírt Kanadával egy egyezményt, amelynek értelmében Torontóban létesül az első észak-amerikai offshore jüan központ és aláírtak egy 200 milliárd jüanos kétoldalú deviza-swap megállapodást is.  Számos intézkedéssel növelni fogják a jüan használatát a kétoldalú kereskedelemben és befektetésekben.

Kína hasonló deviza-swap megállapodásokat kötött Malajziával és Katar-ral is a napokban.

Két héttel ezelőtt Ázsia vezető pénzügyi központja, Szingapúr megteremtette a közvetlen konvertibilitást a szingapúri dollár és a jüan között.  A brit kormány eközben renminbi kötvényt adott ki, a világ első külföldi kormányaként, amely adósság-levelet bocsát ki a kínai devizában.

Dél-Korea jüan tartalékai egy év alatt 55-szörösére (!) ugrottak, az EKB-ban pedig napirenden van a jüan felvétele a tartalék-valuták közé. Az ember kapkodja a fejét..

Moszkva-Peking tengely

A globális politikai hőmérséklet emelkedésével a két ország közötti, dollárt kizáró egyezmények biztonságpolitikai üzeneteket is hordoznak.  A Majdan-téri ukrán tüntetéseket és annak kimenetelét mindkét ország puccsnak tekinti és a szervezésért a felelősséget a Nyugat nyakába varrja.  A moszkvai tőzsdén az év eleje óta az ötszörösére nőtt a kínai jüannal való kereskedelem mértéke a Nyugat Oroszországgal szemben alkalmazott szankcióinak a hátterében.

Az orosz pénzügyminiszter helyettes, Alekszej Mojszejev a napokban kijelentette, hogy Oroszország és Kína már a közeljövőben jüanban és rubelben számoltathatják el a kereskedelmi forgalmuk felét.  A Gazprom például mérlegeli annak a lehetőségét, hogy Kína jüanban fizesse ki a gázt a mintegy 400 milliárd dollár értékű hosszú távú szerződések esetén.  A szakértők szerint egy harmadik ország pénznemének a kizárása az orosz-kínai kereskedelemből jelentős mértékben erősítené a rubel és a jüan pozícióját globális színtéren.

Az Európai Unió és Japán szankcióinak a figyelembe vételével az orosz cégek jelentős része a kínai és a hongkongi bankrendszerre kezdett el összpontosítani.  A nagy cégek, mint a Megafon és a Norilsk Nickel a betéteinek egy részét már átkonvertálta amerikai dollárból jüanba és hongkongi dollárba, és kínai bankokban helyezte el azokat. És ez még csak a folyamat kezdete.

Putyin orosz elnök hétfőn Pekingben kiemelte, hogy egyszerűsödni fognak a kínai jüan használatának a lehetőségei Oroszországban. "Együttműködésünk keretében kiterjesztjük nemzeti devizáink használatát kereskedelmi forgalmunkban" - mondta.  Hozzátette: az első ilyen ügyletek már megszülettek és felhívta a figyelmet, hogy a megoldást az energiahordozók kereskedelmében is alkalmazni fogják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG