Másfél év, 7 százalék
A forint gyengülő trendje most már összességében másfél éves, hisz míg azt megelőzően négy éven át az eurónkénti 305-315 közti sávban mozgott, az elmúlt másfél év legnagyobb részében több mint 320 forintot kellett adni a közös európai fizetőeszközért, most pedig már több mint 330-at.
Ez mostani árfolyamon 7 százalékos gyengülés a korábbi átlagos szinthez képest, ami abban az esetben nem lenne nagy baj, ha adataink remekül festenének regionális és európai összehasonlításban, de nem ez a helyzet. Már a leértékelődés kezdete előtt is elmaradt az egy főre jutó GDP a cseh és a szlovák adadtoktól (az észtről nem is beszélve), a nettó átlagkereset az említett országokon kívül a lengyelnél horvátnál is alacsonyabb volt.
Erodálódik a bérfelzárkózás
A bérfelzárkózást úgy az utolérni kívánt Nyugat-Európához, mint a minket lehagyó visegrádi országokhoz képest is biztosíthatná a 10 százalék fölötti béremelkedés (a legtöbb régiós országban valamivel kisebb a mérték, csak Romániában nagyobb), azonban másfél év alatt 7 százalékos leértékelődés ennek a felét elviszi, közömbösíti. Így fordulhatott elő, hogy immár a lett és a litván átlagbér is előttünk van.
Zloty és korona
A helyzet érzékeltetésére nézzük meg, hogy alakult a forint árfolyama a cseh koronához és a lengyel zlotyhoz képest. A lengyel devizához képest kirajzolódik egy 10 éves leértékelődési trend, az elmúlt 5 évet tekintve viszont valamivel jobb a helyzet. Azonban most is a zlotyhoz képest is örökös mélypontra került a forint 76 fölötti értékkel.
Lengyel zloty/forint, 10 év |
Ami a cseh koronát illeti, vele szemben is gyengül a forint hosszú távon is, viszont az elmúlt 3 évben különösen erős volt a trend, igaz, részben azért, mert a korona erősödött az euróhoz képest. Persze joggal merül fel a kérdés, hogy míg a korona erősödik, addig a forint miért gyengül?
Cseh korona/forint |
Béradatok
Nos, nézzünk összevetésnek néhány és béradatot. A hazai nettó átlagbér az utolsó KSH adat szerint közmunka nélkül és a családi adókedvezményt figyelembe véve 780-790 euró volt, a lengyel adat 850, a szlovák 895, a cseh pedig 990 euró. Immár a lett és liván adat is 800 euró fölött van, az észt viszont 1200 euró (a legújabb gazdasági csoda), de a horvát adat is 870 euró. Ha a forint leértékelődése folytatódik, reménytelenül lemaradunk régiónkban.