Többszázezer szakember hagyja el Oroszországot, nagyrészük fiatal és tanult, közöttük sokan tehetséges üzletemberek és IT-szakemberek, ez pedig az orosz gazdaság további nehézségeihez fog vezetni, jelenti a The Wall Street Journal.
Putyin otthon tartaná őket, de elmennek
A távozók között nemcsak IT-sok, hanem tudósok, bankárok, orvosok, közgazdászok vannak, akik elsődlegesen Grúziába, Örményországba és Törökországba tartanak egyelőre. Egy március közepi felmérés szerint, amelyet egy non-profit szervezet, az OK Russians készített, nagyjából 300 ezer dolgozó korú, képzett ember hagyta el az országot a háború kezdete óta. A Roszstat orosz statisztikai hivatal szerint 2020-ban összesen 500 ezren mentek el Oroszországból, most ennek több mint a fele távozott másfél hónap alatt.
„Nagy részük igen magasan képzett és fiatal”, mondja Elina Ribakova, a Nemzetközi Pénzügyi Intézet második vezető közgazdásza. „Ez azt jelenti, hogy a munkaerő legtermékenyebb része tűnik el.”
Az Európai Fejlesztési Bank számításai szerint az orosz gazdaság 10 százalékot fog csökkenni ebben az évben, továbbá a most távozók miatt valószínűleg hosszú távon lassul a termelékenység növekedése.
Miközben Oroszország a másként gondolkodókat távozásra ösztönözte, a hivatásos munkavállalók elvándorlásának megfékezésére is tett lépéseket. Vlagyimir Putyin elnök márciusban rendeletet írt alá, amely felmentést ad a katonai szolgálat alól a tech-szektorban dolgozóknak. Az orosz hatóságok adókedvezményeket, olcsóbb hiteleket és kedvezményes jelzáloghiteleket is kínálnak, hogy ezeket a dolgozókat maradásra csábítsák.
Dmitrij Peszkov a kérdésről úgy nyilatkozott: „A dolgozói mobilitás folytatódhat, sőt, növekedhet, de a kormány már hozott intézkedéseket a megfékezésére.”
Persze, ne tévesszük szem elől, hogy a munkavállalók elvándorlása Oroszország 145 millió lakosának a töredékét teszi ki. A Levada Központ, egy független orosz közvélemény-kutató szerint pedig Putyin támogatottsága Oroszországban az ukrajnai invázió február 24-i kezdete óta emelkedett - márciusban 83 százalékra az előző havi 71 százalékról. A Levada az idősebb megkérdezettek körében is sokkal nagyobb támogatottságot tapasztalt a háború irányában, mint a fiatalabb oroszok körében.
Eközben a tech-szektor 50-70 ezer dolgozót veszített, és az Orosz Kommunikációs Szövetség további 100 ezer kivándorlóra számít áprilisban.
"Fel kell ébrednünk"
A kivándorlók nagy része magával viszi az üzletét is. Szasa Kazilo, a Funexpected nevű startup társalapítója, amely az óvodáskorú gyermekek matematika-tanulását segítő alkalmazásokat készít, a közelmúltban utazott Oroszországból Párizsba. Magával vitte a családját és a vállalkozását is. Hozzátette, hogy a vállalkozásnál mintegy 15 fejlesztő már elment Oroszországból, vagy éppen költözik.
Amikor a háború elkezdődött, addigra megfogalmazódott benne, hogy "az egész egy rémálom volt, és fel kell ébrednünk". Miután férjét, Leonyid Ribnikovot 13 napra bebörtönözték, mert háborúellenes plakátokat ragasztott ki a szomszédságban, úgy döntöttek, hogy itt az ideje most már elmenni. Párizsban vannak barátaik, és a férje kutatói állást is kapott.
Andrej Panov elmondta, hogy lemondott az állami tulajdonú Aeroflot-Russian Airlines PJSC vezérigazgató-helyettesi posztjáról, és 10 nappal az invázió kezdete után távozott.
Elképesztően koncentrált kivándorlás
Az Oroszországot ismerő szakemberek szerint az 1917-es forradalom óta nem volt példa ilyen ütemű távozásra, amikor az orosz nemesség és a művelt felső-középosztály milliói menekültek el a kialakulóban lévő kommunista államból. A Szovjetunió 1991-es megszűnése után több millió orosz távozott, de ez évek alatt történt.
"A kezdeti elvándorlás most hetek alatt végbement - több mint 100 éve nem láttunk ilyen koncentrált kivándorlási hullámot Oroszországból" - mondta Konsztantyin Sonin, a Chicagói Egyetem professzora. Elmondta, hogy rendszeresen kap üzeneteket oroszországi barátaitól, akik éppen átlépték a határt.
Az invázió utáni távozások új fejezetet jelentenek az Oroszországból az elmúlt évtizedben végbement szakemberek elvándorlásában. A kivándorlás, különösen a fiatalok és a jól képzettek körében, felgyorsult, miután 2012-ben megkezdődött Putyin harmadik hivatali ideje, és a Krím Ukrajnától való 2014-es elcsatolását követően nyugati szankciók sújtották Oroszországot.
"A háború előtt talán abban az illúzióban ringattam magam, hogy Oroszországban megváltozhatnak a dolgok, és ott felépíthetjük a cégünket" - mondta. "Ezt már nem tudom elképzelni."
Az invázió első hónapjában mintegy 50 ezer orosz érkezett Örményországba, és több mint 250 orosz vállalat települt át a kaukázusi államba, ami nagyjából háromszorosa a 2021-es év azonos időszakában áttelepülő vállalkozások számának - mondta Hovsep Patvakanyan, az Invest in Armenia tanácsadó cég vezérigazgatója a The Wall Street Journalnak.
Sokan még várnak az irataikra vagy a tanév végére, hogy tanulmányaikat később máshol folytathassák.
A szentpétervári székhelyű Open Business School adatai szerint a távozók jelentősen hozzájárultak a beiratkozók számának csökkenéséhez - mondta Szergej Fedorov, az iskola vezetője. A magániskola májusban induló elsőéves MBA-tanfolyamára eddig mindössze nyolc diák jelentkezett. Ez a szokásos, körülbelül kéttucatnyi fős osztályhoz képest jelentősen kevesebb, mondta.
"Nem lesz ránk kereslet" - mondta. "A háború előtt nagy növekedési terveink voltak. Most ezeket félre kell tennünk."
Híres orvosok is távoznak, akiknek kezdetben kétségeik voltak, hogy otthagyhatják-e a betegeiket, de később úgy vélték, a hatóságok döntöttek helyettük. "Abban a helyzetben, amelyben Oroszország van, nemhogy nincs rájuk szükség, de jelenlétük kontraproduktív", mondta Alekszandr Vanyukov, aki a moszkvai 52. számú klinikai kórház sebészeti osztályát vezette, amely a főváros egyik legfontosabb központja a Covid-19 betegek számára, és aki később Lettországba távozott.