Forrás: Depositphotos |
Több, mint egy tucat olyan amerikai szervezet szerepel a Google által anyagilag szponzoráltak hosszú listáján, amelyek megkérdőjelezték, szükség van-e a klímaváltozás elleni intézkedésekre, kampányoltak a környezetvédelmi törvények ellen és azért dolgoztak, hogy vonják vissza a Barack Obama elnök idején elfogadott intézkedéseket.
A világcég által támogatottak között szerepel a Competitive Enterprise Institute (CEI). Ennek a konzervatív politikai csoportosulásnak meghatározó szerepe volt abban, hogy a Trump kormány felmondta a párizsi környezetvédelmi egyezményt. A CEI azután is bírálta a Fehér Házat, amiért nem hatálytalanított még több környezetvédelmi rendszabályt. A CEI, amely egyébként kapott támogatást az Amazontól is, ellenezte az internet szabályozását és védte a Google-t republikánusok vádjától, hogy keresője háttérbe szorítja a konzervatívokat. Myron Ebell, a CEI igazgatója évtizedek óta harcol a környezetvédők ellen.
Trump választási győzelme után tagja volt az elnök átmeneti stábjának és neki sikerült rábírnia az elnököt a párizsi egyezményből való kilépésre. Jóllehet már Obama minden fontos intézkedését visszavonta, Ebell szeretné visszavonatni a kormány Környezetvédelmi Hivatalának 2009-es állásfoglalását is, amely kimondta, hogy a széndioxid és az üvegházi gázok veszélyeztetik az amerikaiak egészségét, jólétét.
Szponzora a Google a State Policy Network (SPN) nevű, konzervatív csoportokat egyesítő ernyőszervezetnek is. Az nemrég indított internetes portált, amely az hirdeti, hogy „nincs éghajlati válság, természeti környezetünk javul.” A szervezet egyik tagcsoportja csalással, hisztériával vádolta Greta Thunberget, a fiatal svéd klímavédelmi aktivistát.
Kapott pénzt a Google-tól az American Conservative Union, amely ugyancsak síkraszállt a környezetvédők ellen, akárcsak az Americans for Tax Reform: az utóbbi kritizálta azokat a cégeket, amelyek támogatnak környezetvédelmi akciókat. Szponzorálták a Heritage Alapítványt is: az a Párizsi Egyezményt a „kozmopolita elitek” művének, Obama elnök „romboló öröksége” részének minősítette.
A Google azzal válaszolt a Guardian megállapításaira, hogy a vállalat igen környezettudatosan, évek óta károsanyag-kibocsátás nélkül dolgozik. Együttműködése bizonyos szervezetekkel, mint a CEI, nem jelenti, hogy egyetértenének azok „teljes tevékenységével” és ezzel nem állnak egyedül a szponzoráló vállalkozások között. Bill McKibben, ismert, vezető környezetvédő kijelentette: a Google és társaik lobbiznak adó-kedvezményekért és nekik kedvező rendszabályokért – de soha nem tették a legkisebb erőfeszítést sem azért, hogy segítsék korunk legfontosabb problémájának megoldását.