![]() |
Egy férfi és Erdősi Lászlóné távozik a Nemzeti Választási Iroda épületéből. Vajon szándék- és akarategységben tevékenykedtek? MTI Fotó: Balogh Zoltán |
A Kúria szerint akadályozták a szocialista Nyakó Istvánt az országos népszavazás kezdeményezéséhez fűződő jogának gyakorlásában, ami sérti az esélyegyenlőség és a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelvi követelményét.
A Kúria honlapján csütörtök este nyilvánosságra hozott határozat szerint múlt kedden a Nemzeti Választási Irodában (NVI) tartózkodó ismeretlenek akadályozták az MSZP-s politikust jogai gyakorlásában. A Kúria ennyiben megváltoztatta a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) döntését, egyebekben azonban a határozatot helybenhagyta.
Tényleg akadályozták Nyakót...
A Kúriának az NVI megküldte a székháza előterében található biztonsági kamera február 23-ai, 3 órától 12 óráig terjedő időszakra vonatkozó felvételét. A Kúria megállapította: a felvételen jól látható, hogy február 23-án 11 óra 33 perc 57 másodperckor a székház előterének jobb hátsó sarkában tartózkodó kérelmező a telefonhívás fogadása után elindult az érkeztető berendezéshez. 11 óra 34 perckor egy sötét sapkában és sötét kabátban lévő férfi Nyakó István elé lépett, ezzel egy-két másodpercen keresztül akadályozta őt. A csoport többi tagja pedig - figyelemmel az előtér nagyságára és az ott tartózkodók számára - jelenlétével akadályozta a kérelmező haladéktalan eljutását az érkeztetőhöz.
A Kúria álláspontja szerint mindezzel sérült az esélyegyenlőség és a rendeltetésszerű joggyakorlás elve is.
A kérelmező előrejutását akadályozó csoport tagjai - az NVB határozatában foglaltaknak megfelelően - nyilatkozatukkal ellentétben nem nyújtottak be semmilyen beadványt, ezért magatartásuk visszaélésszerű joggyakorlásnak minősül - tette hozzá a bírói testület.
...de a Kúria szerint nem biztos, hogy Erdősinével voltak
A Kúria szerint tettlegesség "nem írható a csoport tagjai terhére", és azt sem találta megalapozottnak, hogy Erdősi Lászlóné a csoport tagjaival "szándék- és akarategységben tevékenykedett".
(Az Origo fotósa egyébként lefényképezte az egyik férfi dossziéját; a fényképen az látható, hogy a dossziéban Erdősi Lászlóné beadványának egy példánya volt.)
Egy másik eljárásban vizsgálják meg, hogy lehet-e népszavazás a kérdésből
Az akadályoztatás ügyében hozott végzés ellen jogorvoslatnak helye nincs.
A Kúria álláspontja szerint további következtetések levonására ebben a nem peres eljárásban nincs lehetőség. Erdősi Lászlóné országos népszavazási kezdeményezésének megsemmisítése, az általa előterjesztett kérdés hitelesítésének megtagadása kérdésében akkor dönthet - a népszavazási törvény szerinti - másik eljárásban a Kúria, ha bírósági felülvizsgálati kérelmet terjesztenek elő az ügyben.