Jean-Claude Juncker. Forrás: EPA |
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, Tóth Norbert szerint bár elsősorban a népszavazás zavarja Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét, a kötelezettségszegési eljárás említésekor nem erre, hanem ennek a következményeire gondol, ami a népszavazást követ majd, ezt mondta a szakértő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Az Országgyűlésnek ugyanis „valamit lépnie kell” majd a népszavazás után, legyen szó akár alaptörvény-módosításról, törvénymódosításokról vagy országgyűlési határozatok elfogadásáról. Ezek azonban összetűzésbe keveredhetnek az Európai Unió alapító szerződéseivel, vagy az ebből járó kötelezettségekkel, ezért indulhatna eljárás Magyarország ellen. A szakértő szerint ugyanakkor az EB elnöke "ijesztgetni próbált" a kijelentéssel, és az sem véletlen, hogy a tavaly ősszel elfogadott kvótahatározat kapcsán "még egyetlen tagállammal szemben sem indult kötelezettségszegési eljárás", pedig az az Európai Tanács határozata volt.
Szijjártó is helyre tette Junckert Az EB elnök korábban az osztrák Kurier című napilapnak úgy nyilatkozott, hogy véleménye szerint „veszélyt jelent a jogbiztonságra, ha mostantól a Európai Tanács és az Európai Parlament összes határozatáról népszavazásokat rendeznek.” Arról, hogy mit reagált Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter, itt írtunk bővebben. >>> |