4p

Oroszország és az Egyesült Államok képviselői a gazdasági együttműködés lehetőségéről is tárgyalnak, ami elvileg közös nyersanyag-kitermelési projektek indításához vezethet. Elvileg.

Az Egyesült Államok és Oroszország képviselői a két ország gazdasági együttműködéséről is tárgyal, amelyben ércek és ritka fémek bányászatáról van szó, valamint az Északi-sarkkörön túli nyersanyag-kitermelési projektek indításáról. A gazdasági realitások azonban nem igazán szólnak a nagy orosz– amerikai összeborulás mellett – írta a Moscow Times.

A két ország gazdasági kapcsolata már az Ukrajna ellen indult orosz agresszió előtt is alacsony lángon égett és riválisaik egymásnak a Kínával és Európával folytatott kereskedelemben. Az orosz fél ennek ellenére számos lehetőséget meglebegtetett vélhetően abban a reményben, hogy maga mellé állítja az amerikaiakat az ukrajnai tűzszünetről folytatandó tárgyalásokon. Vlagyimir Putyin államfő például közös ritkafém-kitermelési és alumíniumprojektekkel kecsegtette az amerikai felet. Arról is beszélt, hogy az orosz alumíniumexport az USA-ba csökkentheti a könnyűfém árát. Ugyanakkor míg s Szaúd-Arábiába utazott orosz delegációban volt gazdasági szakértő, az amerikaiban nem volt.

Csak csordogál a kereskedelem az oroszok és az amerikaiak között

A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok a nemlét határán járnak. Az Egyesült Államok 500 millió dollár értékű exportot és hárommilliárd dollár értékű importot bonyolított le Oroszországgal 2024-ben. A hivatalos amerikai adatok szerint 2021-ben ez a két adat 6,4 milliárd és 296 milliárd dollár volt. Eközben az Egyesült Államok 2024-ben 370,2 milliárd dollár értékben exportált és 605,8 milliárd dollár értékben importált európai kapcsolataiban.

Árfolyam

Az amerikai befektetések értékét nehéz megbecsülni, mert sok üzletet kedvező adózási feltételeket kínáló országokon, például Hollandián vagy Cipruson keresztül bonyolítanak le. Az UNCTAD adatai szerint 2017-ben még az Egyesült Államok volt a legnagyobb befektető Oroszországban. Az amerikai befektetések megközelítették a teljes oroszországi invesztíció kilenc százalékát. A nagybefektetők mellett az amerikai cégek részesedést birtokoltak olyan nagy orosz vállalatokban, mint a Yandex informatikai szolgáltató. Az orosz ritka fémek elérhetősége ugyan kívánatosnak látszik, ám a lelőhelyek cudar éghajlatú területeken vannak, így nem lehet kiszámolni, mennyibe fájna a kitermelésük. Csupán a „show-t szolgálja” Putyin ritkafém-ajánlata – mondta Maximilian Hess, az Enmetena Advisory tanácsadó cég alapítója. Szerinte lehet, hogy vannak a Trump-adminisztrációban, akik komolyan veszik ezt, de a magántőke a bizonytalan üzleti környezet miatt akkor sem jelenne meg Oroszországban, ha Donald Trump kapitulál Vlagyimir Putyin előtt.

A makroszintű együttműködés még kevésbé valószínű

További kérdés, hogy létrejöhet-e egy orosz–amerikai gazdasági tandem a két hasonló habitusú politikus irányítása alatt. Ennek útjában áll, hogy Oroszország gazdaságilag feltörekvő ország, amely saját exportját igyekszik forszírozni, ahelyett hogy tárt karokkal várná az amerikai cégek áruit. Emellett egy ilyen együttműködés a szerzői jogok védelmének lazítását feltételezné, ami az utolsó dolog, amibe manapság az amerikaiak belemennének. Végül az orosz és az amerikai gazdaság néhány kritikus szempont alapján nem kiegészíti, hanem átfedi egymást. Például mindkét ország energiahordozókat akar exportálni, illetve a megnyíló jeges-tengeri teherhajó útvonal hasznosítására egymással párhuzamos elképzeléseik vannak.

Washington a Kínával folytatott versengésben hasznát láthatná annak, ha az oroszok kevesebb olajat és gázt szállítanának keleti szomszédjuknak, de az oroszok ezt a szívességet nem fogják megtenni, mert nem fogják veszni hagyni ezt az üzletet. Az európai gázpiacon pedig egymás legnagyobb versenytársai az amerikai és az orosz exportőrök.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG