4p

Oroszország és az Egyesült Államok képviselői a gazdasági együttműködés lehetőségéről is tárgyalnak, ami elvileg közös nyersanyag-kitermelési projektek indításához vezethet. Elvileg.

Az Egyesült Államok és Oroszország képviselői a két ország gazdasági együttműködéséről is tárgyal, amelyben ércek és ritka fémek bányászatáról van szó, valamint az Északi-sarkkörön túli nyersanyag-kitermelési projektek indításáról. A gazdasági realitások azonban nem igazán szólnak a nagy orosz– amerikai összeborulás mellett – írta a Moscow Times.

A két ország gazdasági kapcsolata már az Ukrajna ellen indult orosz agresszió előtt is alacsony lángon égett és riválisaik egymásnak a Kínával és Európával folytatott kereskedelemben. Az orosz fél ennek ellenére számos lehetőséget meglebegtetett vélhetően abban a reményben, hogy maga mellé állítja az amerikaiakat az ukrajnai tűzszünetről folytatandó tárgyalásokon. Vlagyimir Putyin államfő például közös ritkafém-kitermelési és alumíniumprojektekkel kecsegtette az amerikai felet. Arról is beszélt, hogy az orosz alumíniumexport az USA-ba csökkentheti a könnyűfém árát. Ugyanakkor míg s Szaúd-Arábiába utazott orosz delegációban volt gazdasági szakértő, az amerikaiban nem volt.

Csak csordogál a kereskedelem az oroszok és az amerikaiak között

A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok a nemlét határán járnak. Az Egyesült Államok 500 millió dollár értékű exportot és hárommilliárd dollár értékű importot bonyolított le Oroszországgal 2024-ben. A hivatalos amerikai adatok szerint 2021-ben ez a két adat 6,4 milliárd és 296 milliárd dollár volt. Eközben az Egyesült Államok 2024-ben 370,2 milliárd dollár értékben exportált és 605,8 milliárd dollár értékben importált európai kapcsolataiban.

Árfolyam

Az amerikai befektetések értékét nehéz megbecsülni, mert sok üzletet kedvező adózási feltételeket kínáló országokon, például Hollandián vagy Cipruson keresztül bonyolítanak le. Az UNCTAD adatai szerint 2017-ben még az Egyesült Államok volt a legnagyobb befektető Oroszországban. Az amerikai befektetések megközelítették a teljes oroszországi invesztíció kilenc százalékát. A nagybefektetők mellett az amerikai cégek részesedést birtokoltak olyan nagy orosz vállalatokban, mint a Yandex informatikai szolgáltató. Az orosz ritka fémek elérhetősége ugyan kívánatosnak látszik, ám a lelőhelyek cudar éghajlatú területeken vannak, így nem lehet kiszámolni, mennyibe fájna a kitermelésük. Csupán a „show-t szolgálja” Putyin ritkafém-ajánlata – mondta Maximilian Hess, az Enmetena Advisory tanácsadó cég alapítója. Szerinte lehet, hogy vannak a Trump-adminisztrációban, akik komolyan veszik ezt, de a magántőke a bizonytalan üzleti környezet miatt akkor sem jelenne meg Oroszországban, ha Donald Trump kapitulál Vlagyimir Putyin előtt.

A makroszintű együttműködés még kevésbé valószínű

További kérdés, hogy létrejöhet-e egy orosz–amerikai gazdasági tandem a két hasonló habitusú politikus irányítása alatt. Ennek útjában áll, hogy Oroszország gazdaságilag feltörekvő ország, amely saját exportját igyekszik forszírozni, ahelyett hogy tárt karokkal várná az amerikai cégek áruit. Emellett egy ilyen együttműködés a szerzői jogok védelmének lazítását feltételezné, ami az utolsó dolog, amibe manapság az amerikaiak belemennének. Végül az orosz és az amerikai gazdaság néhány kritikus szempont alapján nem kiegészíti, hanem átfedi egymást. Például mindkét ország energiahordozókat akar exportálni, illetve a megnyíló jeges-tengeri teherhajó útvonal hasznosítására egymással párhuzamos elképzeléseik vannak.

Washington a Kínával folytatott versengésben hasznát láthatná annak, ha az oroszok kevesebb olajat és gázt szállítanának keleti szomszédjuknak, de az oroszok ezt a szívességet nem fogják megtenni, mert nem fogják veszni hagyni ezt az üzletet. Az európai gázpiacon pedig egymás legnagyobb versenytársai az amerikai és az orosz exportőrök.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyarország vétókkal fenyeget
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 11:33
Bóka János szerint az uniós csúcstalálkozón születendő nyilatkozatok ellentétesek lehetnek a magyar érdekekkel. 
Makro / Külgazdaság Trump kedden tárgyal Putyinnal: miről lesz szó?
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 08:59
Az előzetes információk szerint Putyin és Trump tárgyalásán a békekötés mellett szó lesz az erőművekről is. 
Makro / Külgazdaság Kedden publikálhatják a Kennedy-gyilkosság teljes dokumentációját
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 08:18
Várhatóan kedden közzéteszi Washington a volt elnök, John F. Kennedy elleni merényletről szóló iratokat. 
Makro / Külgazdaság Súlyos légicsapást mért Izrael a Gázai övezetre
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 07:50
Az izraeli hadsereg (IDF) nagyszabású légicsapásokat mért a Gázai övezetre, a Hamász terrorszervezet irányította egészségügyi minisztérium szerint életét vesztette legkevesebb kétszázharminc gázai hétfőről keddre virradóra. 
Makro / Külgazdaság Az oroszok örülhetnek Trump csapásainak?
Privátbankár.hu | 2025. március 18. 07:22
Az orosz vállalatok exportját közvetve erősítheti a világ országainak kibontakozóban lévő kereskedelmi háborúja, amit Donald Trump büntetővámjai indítottak el. Nyitott kérdés, mekkorát kaszálhatnak.
Makro / Külgazdaság Ezt hogyan magyarázza meg Orbán Viktor a Kossuth Rádióban?
Csabai Károly | 2025. március 18. 05:43
Az 5,6 százalékos februári éves inflációnknál egész Európában csak négy országban volt magasabb, az Európai Unióban azonban egyben sem – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből. Ez a helyezés az oka annak, hogy miközben az előző felmérésünk óta több jegybank is kamatot csökkenthetett, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) esetében ez fel sem merült. De az emelés sem, aminek következtében a visszatekintő reálkamatok összevetésében is hátrébb kerülünk.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerte március 15-ét, de milyen áron? Klasszis Podcast Nagy Attila Tiborral
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. március 17. 18:59
Orbán Viktor beszéde összeszedettebb és célzottabb volt, Magyar Péter hatalmas öngólt lőtt – állítja Nagy Attila Tibor politikai elemző. Kiket és hogyan próbált megszólítani a két nagy párt vezetője a nemzeti ünnepen és mennyire sikerült ez? Miért látszik csökkenni a Tisza Párt lendülete? Van-e új a poloskázásban? E kérdések is szóba kerültek a Klasszis Podcast legújabb adásában. A szakértőt Litván Dániel, az Mfor és a Privátbankár újságírója kérdezte.
Makro / Külgazdaság Még mindig fizetni kell a benzinért, ha tankolunk a kocsinkba
Privátbankár.hu | 2025. március 17. 11:25
A héten kedden kisebb korrekciót figyelhetünk majd meg az üzemanyagárakban.
Makro / Külgazdaság Élesedett a kormány csodafegyvere az infláció ellen
Privátbankár.hu | 2025. március 17. 07:47
Harc az infláció ellen.
Makro / Külgazdaság „Én nem egy demokráciában élek, a félelemkeltés a lényeg” – az utca emberét kérdeztük Orbán Viktor ünnepi beszédéről
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. március 16. 18:11
Orbán Viktor közel huszonöt perces ünnepi beszéde nagy indulatokat kavart, különösen az a kijelentése, amely politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat olyan poloskákhoz hasonlította, mint amelyeket korrupt dollárokból vásároltak meg és átteleltek. A helyszínen kértünk gyorsreakciókat a járókelőktől.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG