5p

Kedden megtörtént, ami néhány hete még elképzelhetetlennek tűnt: az ukrán vezetés elfogadta a 30 napos tűzszünetre vonatkozó amerikai javaslatot. A labda most az orosz térfélen pattog, amelynek szerdán mutatja be a tervét Washington. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő lapcsoportunknak azt mondta, hogy Ukrajnának a legfontosabb szempont most a biztonsági garanciák kérdése, a határokat pedig de facto a jelenlegi frontvonalak mentén húzhatják meg.

Az Egyesült Államok még szerdán felveszi a kapcsolatot Oroszországgal a 30 napos ukrajnai tűzszünetről szóló amerikai javaslat ügyében, amit kedden Kijev már elfogadott a Washingtonnal folytatott tárgyalásokon a szaúd-arábiai Dzsiddában.

Moszkva válaszára várva 

„Nincs katonai megoldása ennek a konfliktusnak. Csak tárgyalásokon keresztül lesz béke. (…) Közvetlenül elvisszük nekik (a tűzszüneti javaslatot). A labda az ő térfelükön pattog” – jelentette ki Marco Rubio amerikai külügyminiszter újságíróknak szerdán a szaúd-arábiai tárgyalások után, útban hazafelé a BBC szerint. Hozzátette: Washington és Moszkva között már eddig is volt kapcsolat különböző diplomáciai szinteken.

A tűzszünetről annyit árult el, hogy Ukrajna kész beszüntetni „minden harctéri cselekményt” bizonyos orosz tettekért cserébe. Kijev szerinte „hosszú távú biztonságra” törekszik, és be akarja biztosítani, hogy a háború nem újul ki. Tehát az igazi kérdés az „elrettentés” – mondta Rubio, de részletekbe nem bocsátkozott.                        

Az amerikai külügyminiszter arra számít, hogy a tárgyalásokon Oroszország felveti majd az ellene irányuló szankciók és a Nyugaton befagyasztott orosz vagyonok problémáját. Emellett valószínűleg téma lesz az Ukrajnának nyújtandó európai biztonsági garanciák, valamint a fogolycsere kérdése is.

Vlagyimir Putyin a belügyminisztérium vezetőségének kibővített ülésén Moszkvában 2025. március 5-én
Vlagyimir Putyin a belügyminisztérium vezetőségének kibővített ülésén Moszkvában 2025. március 5-én
Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Mihail Mecel

Eközben az amerikai elnök újságíróknak a Fehér Házban azt mondta, hogy szeretne beszélni Vlagyimir Putyinnal. Donald Trump reményei szerint az orosz elnök beleegyezik majd a tűzszüneti javaslatba, és néhány napon belül sikerül megállapodni. Szerdán jelezte azt is, hogy az amerikai tárgyalódelegáció már úton van Oroszország felé. 

Moszkva óvatosan nyilatkozott az ügyben, ugyanakkor nem zárta ki a megegyezést. 

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak annyit mondott, hogy „alaposan kielemzik” az amerikai delegáció által mondottakat, valamint várják a részletes információkat az ukrán-amerikai tárgyalásról Washingtontól. Ezek „különböző diplomáciai csatornákon” keresztül jutnak majd el hozzájuk a következő napokban.

A Trump és Putyin közti újabb esetleges telefonbeszélgetésről azt mondta: nincs tervbe véve, de ha szükség lesz rá, nagyon hamar meg lehet szervezni.

A BBC ugyanakkor megjegyzi, hogy az orosz elnök a múltban már több alkalommal is elutasította a tűzszünet ötletét. Attól tart ugyanis, hogy ez idő alatt az ukrán hadsereg feltölti a készleteit és újraszervezi magát. 

Erre „egyébként” már lenne is lehetősége, hiszen Washington kedden közölte azt is, hogy visszaállítja a múlt héten felfüggesztett ukrajnai fegyverszállításokat, valamint a hírszerzési segítségnyújtást.

Sőt, felvetette azt a lehetőséget, hogy Donald Trump ismét fogadja majd Volodimir Zelenszkijt a Fehér Házban – február végén óriási diplomáciai botrányba torkollt kettejük találkozója.

Mindez azt jelzi, hogy Kijev és Washington között jelentősen enyhült a feszültség – vagy másként fogalmazva: Trump sikerrel gyakorolt erőteljes nyomást Zelenszkijre az elmúlt hetekben.        

            

Szakértő: magyar békefenntartók is mehetnének Ukrajnába 

De min múlik elsősorban a fegyverszünet? „A tartós fegyverszünet alapvető kérdése a biztonsági garanciák kérdése, és nem a terület” – jelentette ki Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő lapcsoportunk, a Klasszis Média műsorában, a Klasszis Podcastban.

Hozzátette: Ukrajna NATO-tagságát rövidtávon biztosan „el kell felejteni”, ugyanakkor sok más módon is lehet garantálni keleti szomszédunk biztonságát. Ezt az európai országok például bilaterális egyezményekben is megtehetik.

A tűzszünetet felügyelni hivatott nemzetközi erőkkel kapcsolatban felvetette, hogy Ukrajnába főleg a Globális Dél országainak, valamint az oroszokkal jóban lévő NATO-tagállamoknak, tehát Szlovákiának, Bulgáriának és Magyarországnak kellene békefenntartókat küldenie.

Ezt a magyar kormány (amely egy ilyen lépéstől jelen pillanatban teljesen elzárkózik) egy „szövetségi kötelékben”, Trump és Putyin kérésére tehetné meg – tette hozzá.

A területi kérdésekkel kapcsolatban – Oroszország Ukrajna nemzetközileg elismert területének mintegy 20 százalékát birtokolja jelenleg – azt mondta: „ezt most nem lehet megoldani”, „békeszerződést most nem lehet kötni”.

Gyarmati István szerint egy hosszú évekig tartó fegyverszünet keretében a határokat gyakorlatilag a frontvonalakhoz igazítanák. Tehát az Oroszország által már elfoglalt ukrán területek de facto Oroszországhoz kerülnek, amiket Ukrajna „ideiglenesen orosz megszállás alatt álló” területként ismerne el. Az önkényesen Oroszországhoz csatolt négy kelet-ukrajnai megye ukrán kézen maradt részeit pedig Moszkva könyvelné el úgy, hogy „ideiglenesen ukrán megszállás alatt álló” terület.

A teljes interjút itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Putyin drónháborújába már Észak-Korea is beszállt
Káncz Csaba | 2025. július 1. 10:12
Phenjan már nem csak emberekkel és rakétákkal látja el Moszkvát. Mélyen beágyazza magát Oroszország hadigazdaságába, több ezer munkást küld a drónipar szívébe, és átrendezi az eurázsiai erőegyensúlyt. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi A Magyarországon éhségsztrájkoló német aktivistát börtönkórházba szállíthatják
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 07:31
Maja T. éhségsztrájkja miatt súlyos állapotba került.
Nemzetközi Orbán Viktor a NATO-val „tüdőn lövetné” a magyar gazdaságot
Bózsó Péter | 2025. július 1. 06:21
A miniszterelnök korábban a gazdaságra leadott „tüdőlövésként” értékelte a megemelt hadikiadási célt, de a múlt heti NATO-csúcson feltételesen elfogadta azt.
Nemzetközi Közel 1000 halott – itt az izraeli-iráni háború mérlege
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 16:43
Közzétették az áldozatok számát.
Nemzetközi Putyin nem lesz boldog: meghosszabbították a szankciókat
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 15:27
Döntött az EU.
Nemzetközi Giorgia Meloni megdöbbentő húzásra készül
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 14:04
Híd, mint védelmi kiadás.
Nemzetközi Izraelieken álltak bosszút
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 12:25
Zsidó telepesek felgyújtottak egy katonai biztonsági létesítményt Ciszjordániában.
Nemzetközi Politikai földrengés rázza meg New Yorkot
Káncz Csaba | 2025. június 30. 10:02
A baloldali populista üstökös karizmával és frappáns közösségi médiakampányával berobbant New York politikai életébe. Zohran Mamdani megmutatja a párt szklerotikus vezetésének, hogyan lehet mozgósítani a fiatal szavazókat. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Kanada megadja magát – hirtelen elállt az amerikai techcégeket sújtó adótól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 09:06
A kanadai kormány visszavonja a tervezett digitális szolgáltatási adót, hogy ezzel előmozdítsa az elakadt amerikai kereskedelmi tárgyalásokat.
Nemzetközi Mi lesz ebből? Trump tollat ragad
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:36
Az Egyesült Államok levélben tájékoztatja kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG