A gazdaság lassú, de biztos fellendülését jósolják a világ pénzügyi szakemberei 2012-re. Erre enged legalábbis következtetni az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) és az IMA (Institute of Management Accountants) közös kutatása, mely során 2200 nemzetközi pénzügyi szakember véleményét kérdezték a világgazdaság aktuális helyzetéről.
Duplájára nőtt a bizalom
A 2012 első negyedévet vizsgáló kutatásból kiderül, hogy a válaszadók körében a saját szervezeteikbe vetett bizalom az előző negyedévhez képest csaknem duplájára - 16 százalékról 29 százalékra – nőtt, és habár a válaszadók több mint fele (54%) továbbra is romló vagy legalábbis stagnáló gazdasági kilátásokra számít, mégis figyelemre méltó, hogy ez a mérőszám az előző negyedévben még 73 százalékos arányt mutatott.
A bizalmi indexek alakulása egységes képet mutat a különböző régiókban, bár leginkább az amerikai kontinens és Nyugat-Európa húzta a legtöbb hasznot 2012 elején. Az ázsiai-csendes-óceáni régió valamint Afrika továbbra is a legoptimistább válaszadókkal büszkélkedhet, bár míg előbbiben minimális növekedés figyelhető meg, utóbbinál már inkább a visszaesés jellemző. Szektorális szinten elsősorban a high-tech gyártó-és forgalmazó cégeknek sikerült kiemelkedni a mezőnyből.
A kutatásban résztvevők szerint jelenleg elsősorban két területre koncentrálódnak a befektetések. Az egyik a még teljesebb körű ügyfélmenedzsment, nevezetesen annak a szükségessége, hogy megértsék, és részt vegyenek a döntési folyamatok, illetve a kiadások alakulásának feltérképezésében; a másik pedig az ellátási lánc további optimalizálása, mely során kiemelt szerepet kap a minőség.
Árnyaltabb jövőképet festenek fel a közép-és kelet európai régió válaszadói. Az általános üzleti bizalom az előző ciklushoz képest ezúttal fejlődő tendenciát mutat (8 százalékról 18 százalékra emelkedve), és a felmérésben résztvevők több mint egyharmada (36%) véli úgy, hogy a gazdaság fellendülőben van. A kutatás szerint a mérőszámok pozitív irányba történő elmozdulása a megrendelések növekedésével magyarázható, igaz, ez ritkán járt új tőkebefektetéssel. Ösztönzően hatott még a régió vállalkozásai számára a devizapiacok alacsonyabb volatilitása, de összességében a tényleges üzleti környezet nem hozta az elvárt szintet.
A régióban kormányzati túlköltekezést valószínűsítenek
Az előző negyedévhez képest nincsen jelentős változás a foglalkoztatottsági indexben, a közép- és kelet európai résztvevők továbbra is csökkenésről számolnak be. Annál inkább meglepőek a kormányzati költekezéssel kapcsolatos elvárások. A régió válaszadóinak 57 százaléka az előző negyedév 36 százalékához képest véli úgy, hogy a kormányzati kiadások a következő öt évben növekedni fognak, és abban is viszonylag nagy az egyetértés – különösen Horvátországban, Lengyelországban és Magyarországon –, hogy középtávon túl is költekezik magukat.
Katka Benesova, az ACCA Csehországért, Szlovákiáért és Magyarországért felelős területi igazgatója az adatokkal kapcsolatban elmondta, hogy a közép- és kelet európai országok folyamatos csatát vívnak az államháztartási egyensúly megteremtéséért, amennyiben a kormányzatok túlköltekezésével kapcsolatos elvárások igaznak bizonyulnak, úgy logikus, ha a kiadásokat a bevételi oldallal igyekeznek majd ellensúlyozni.
Az ACCA és az IMA álláspontja, hogy ez a hirtelen jött bizalomnövekedés alapvetően két okra vezethető vissza: az egyik a nemzetközi üzleti környezet folyamatos önrevíziója és magas szintű alkalmazkodóképessége, ami a vállalkozások szigorú gazdálkodásában és a megfontolt, de növekvő befektetésekben érhető tetten. A másik lehetséges magyarázat, hogy 2011 utolsó negyedévében végül mégiscsak sikerült több olyan „életveszélyes” (pl. az euróövezeti szuverén adósságválság) szituációt elkerülni, melyet végső soron az egész világ megérzett volna.