4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A világgazdaság gyengébb állapotban van most, mint a 2008 szeptemberi pénzügyi megrendülést követő hónapokban. A politikai feszültség emelkedése Európában és Ázsiában figyelmeztető jel mindannyiunk számára. Az adóssághegyekre épült jóléti korszaknak vége, még ha ezt a főáramlatú média és politika eddig nem is közölte az utazóközönséggel.

Amit a G20 ígért, az puszta szemfényvesztés

Az utóbbi órákban és napokban olyan hírek jöttek ki Japánból, Kínából, Németországból és az USA-ból, amelyek világos üzenetet hordoznak számunkra.  A világgazdaság nem mutatja a fellendülés jeleit, hanem éppen ellenkezőleg, erősödik a recessziós spirál. Ez egyben azt is jelenti, hogy a G20 csúcs azon ígérete, miszerint az elkövetkező öt évben 2%-kal megnövelik a globális növekedést, szimplán szemfényvesztés.

Sorra jönnek a rossz hírek

Japán kezdte a sort hétfőn, bejelentve, hogy a Felkelő Nap Országa hivatalosan is recesszióba süllyedt.  Folytatta a sort a 18-tagú eurózóna, ahol harmadik-negyedéves adatok azzal a meglepetéssel szolgáltak, hogy a régió három legnagyobb gazdaságában - Németország, Franciaország és Olaszország – koncentrálódnak legmarkánsabban a recesszió erősödésének jegyei.  A teljes zóna 0,6%-os bővülést mutatott, messze a 2008 előtti időszak átlagosan 2%-os ütemétől.

Németország csak egy paraszthajszállal maradt el attól, hogy hivatalosan recesszióba süllyedjen.  0,1%-os (úgynevezett) bővülést mutatott be, miután az előző negyedévben 0,1%-kal zsugorodott a gazdasága. A pénzügyi krízis kitörése óta most új jelenség, hogy már második negyedévben is lemarad a német gazdaság bővülése az euró-övezet átlagától. Tegnap pedig az derült ki, hogy a német feldolgozóipar aktivitási indexe 16 havi mélypontra esett.

Eközben Olaszország harmadik recessziójába süllyedt 2008 óta, 0.1%-al zsugorodva, miután az előző negyedévben már 0.2%-al csökkent a kibocsátása. Az óceán túlpartján az USA tegnap publikált beszerzésimenedzser-indexe 10-hónapos mélypontra esett.

Rosszabb állapotban, mint 2008-ban

A világgazdaság gyengébb állapotban van most, mint a 2008 szeptemberi pénzügyi megrendülést követő hónapokban.  Egyrészt azóta az adósságállományok átlagosan 40%-Kal emelkedtek, másrészt a BRICS országok, amelyek az elmúlt hat évben a globális bővülés 80%-át nyújtották, most gyorsan lassulnak.

A pénzügyi válság kitörése utáni időszakban a kínai gazdaság még 10% közeli ütemben bővült, köszönhetően egy 500 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagnak és a hatóságok döntésének, hogy masszív hitel-programokat indítanak az építőiparban. Egyszer volt Budán kutyavásár, ezt már nem lehet többször eljátszani, hiszen a kínai teljes adósságszint azóta 60%-kal növekedve már a GDP 215 százalékánál tanyázik!

A kínai bankok rosszhitel-állománya mostanra a 2008 utáni időszak legmagasabb szintjére emelkedett.  Ez egy újabb bizonyítékát adja annak, hogy vége annak az ingatlanár-szárnyalásnak, amely az elmúlt időszak növekedési ütemének egyik fő oszlopa volt. A házeladások az első tíz hónapban 10%-kal estek az előző év azonos időszakához képest.  A kínai gazdaság idén várhatóan 7,4%-kal nő, ami a legalacsonyabb ütem 1990 óta, és az új hírek szerint a Kínai Kommunista Párt a jövő évi hivatalos növekedési célt lejjebb akarja revideálni.

A brazil gazdaság – a világ hetedik legnagyobbja - idén az első fél évben recesszióban volt, a másodikban pedig stagnál.  Az orosz gazdaság – a világ kilencedik legnagyobbja – gyakorlatilag leállt a mélybe hullott olajárak és a nyugati szankciók együttes következményeképpen.

Egy korszak vége

A politikai feszültség emelkedése Európában és Ázsiában figyelmeztető jel mindannyiunk számára.  Az adóssághegyekre épült jóléti korszaknak vége, még ha ezt a főáramlatú média és politika eddig nem is közölte az utazóközönséggel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kéri Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 08:07
A politológus, szociológus, tanár január 23-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz lapcsoportunk, a Klasszis Média élő adásának a vendége. A szokás szerint egyórásra tervezett beszélgetés témája mi más is lehetne, mint a hazai belpolitikai helyzet, amely Magyar Péter üstökösszerű felbukkanásával az elmúlt egy évben gyökeresen megváltozott. Kitarthat-e Orbán Viktor immár közel másfél évtizede tartó kormányzása jövő tavaszig vagy elkerülhetetlen lesz belemennie a választások előrehozatalába? Egyebek mellett erről is kikérjük Kéri László véleményét, ám ahogy eddig, önök is kérdezhetnek – ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG