1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Manchester City felvásárlásával új szakasz kezdődött az angol labdarúgásban: a pénzben eddig sem szűkölködő Premier League egyik patinás klubja első ízben került egy arab sejk tulajdonába, aki a játékospiacon még Roman Abramovics orosz milliárdosnál is többet kínál a sztárfutballistákért.

A Cityt - a Manchester United helyi riválisát - alig egy éve vette meg Thakszin Sinavatra egykori thaiföldi kormányfő. Ő elsősorban befektetésnek, amolyan aranytojást tojó tyúknak szánta a klubot, ám idén nyáron heveny pénzszűkébe került. Az őt megbuktató politikai ellenfelei ugyanis korrupciós pert akasztottak a nyakába, és zároltatták thaiföldi és svájci bankokban lévő vagyonát. Emiatt kénytelen volt pénzzé tenni az angol futballklubot.

Nem sokáig kellett vevőt keresnie: hamarosan jelentkezett az Abu Dhabi United Group (ADUG), és pillanatok alatt leperkált 250 millió eurót (60 milliárd forint) az egyesületért. Az arab befektetői csoport élén Manszúr Bin Szadzsid al-Nahadzsan sejk áll, Abu Dzabi uralkodócsaládjának futballbolond hercege. A család vagyonkezelő alapja 900 milliárd dollár felett diszponál.

A herceg magabiztosan nyilatkozott becsvágyó terveiről, amelyekkel az európai élvonalba akarja emelni az eddig Angliában is jobbára csak harmadhegedűs csapatot (a City utoljára 1976-ban nyert bajnokságot, s azóta több éven át hervadozott a másodosztályban). Manszúr nem kevesebb, mint 18 új játékos vásárlását helyezte kilátásba, leszögezve: a pénz nem számít…

Szemet vetett - többek között - Rooneyra, Berbatovra, Cristiano Ronaldóra, ám ők (illetve klubjaik) egyelőre nem álltak kötélnek. Belecsapott viszont a herceg markába a brazil Robinho, aki 40 millió euró lelépési díj fejében hagyta ott a Real Madridot a Premier League kedvéért, ahol közismerten bővebben csordogál a pénz, mint az Ibériai-félszigeten. A brazil csatárért vívott "árháborúban" Manszúr sikerrel licitálta felül a Robinhót szintén megkaparintani akaró Abramovicsot, a londoni Chelsea orosz tulajdonosát.

Az angol első osztályú bajnokságban egyre több klub van külföldi befektetők kezében - mutatott rá a Der Spiegel című német hetilap. Egyetlen más labdarúgóligában sem ilyen magasak a klubok bevételei, sehol másutt nem adnak ki ennyi pénzt játékosokért. Az idei évad kezdete előtt az angol klubok 617 millió eurót (151 milliárd forint) fordítottak játékosvásárlásra, háromszor annyit, mint a német Bundesliga 18 klubja. A tavalyi évadban a Premier League üzleti forgalma 2,3 milliárd euró volt; egyedül a tv-közvetítésekért 1,3 milliárd euró bevételhez jut a 20 élvonalbeli angol egyesület évente.

A tulajdonosokat pontosan ez vonzza: a bajnokság reklámértéke. A meccseket hétről-hétre a világ több mint 200 országában közvetítik. A liga minden egyes csapata maga is márka: aki a cégét vagy annak termékét ismertté akarja tenni, az keresve sem találhat jobb reklámhordozót egy első osztályú angol klubnál. Várható tehát, hogy Manszúr példáját további (tőkeerős) arab befektetők fogják követni.

Soha nem látott pénzek a futball piacon 
Hogy lehet sporttal összehozni 1 milliárdot? Így

MTI

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG