1p
A Manchester City felvásárlásával új szakasz kezdődött az angol labdarúgásban: a pénzben eddig sem szűkölködő Premier League egyik patinás klubja első ízben került egy arab sejk tulajdonába, aki a játékospiacon még Roman Abramovics orosz milliárdosnál is többet kínál a sztárfutballistákért.

A Cityt - a Manchester United helyi riválisát - alig egy éve vette meg Thakszin Sinavatra egykori thaiföldi kormányfő. Ő elsősorban befektetésnek, amolyan aranytojást tojó tyúknak szánta a klubot, ám idén nyáron heveny pénzszűkébe került. Az őt megbuktató politikai ellenfelei ugyanis korrupciós pert akasztottak a nyakába, és zároltatták thaiföldi és svájci bankokban lévő vagyonát. Emiatt kénytelen volt pénzzé tenni az angol futballklubot.

Nem sokáig kellett vevőt keresnie: hamarosan jelentkezett az Abu Dhabi United Group (ADUG), és pillanatok alatt leperkált 250 millió eurót (60 milliárd forint) az egyesületért. Az arab befektetői csoport élén Manszúr Bin Szadzsid al-Nahadzsan sejk áll, Abu Dzabi uralkodócsaládjának futballbolond hercege. A család vagyonkezelő alapja 900 milliárd dollár felett diszponál.

A herceg magabiztosan nyilatkozott becsvágyó terveiről, amelyekkel az európai élvonalba akarja emelni az eddig Angliában is jobbára csak harmadhegedűs csapatot (a City utoljára 1976-ban nyert bajnokságot, s azóta több éven át hervadozott a másodosztályban). Manszúr nem kevesebb, mint 18 új játékos vásárlását helyezte kilátásba, leszögezve: a pénz nem számít…

Szemet vetett - többek között - Rooneyra, Berbatovra, Cristiano Ronaldóra, ám ők (illetve klubjaik) egyelőre nem álltak kötélnek. Belecsapott viszont a herceg markába a brazil Robinho, aki 40 millió euró lelépési díj fejében hagyta ott a Real Madridot a Premier League kedvéért, ahol közismerten bővebben csordogál a pénz, mint az Ibériai-félszigeten. A brazil csatárért vívott "árháborúban" Manszúr sikerrel licitálta felül a Robinhót szintén megkaparintani akaró Abramovicsot, a londoni Chelsea orosz tulajdonosát.

Az angol első osztályú bajnokságban egyre több klub van külföldi befektetők kezében - mutatott rá a Der Spiegel című német hetilap. Egyetlen más labdarúgóligában sem ilyen magasak a klubok bevételei, sehol másutt nem adnak ki ennyi pénzt játékosokért. Az idei évad kezdete előtt az angol klubok 617 millió eurót (151 milliárd forint) fordítottak játékosvásárlásra, háromszor annyit, mint a német Bundesliga 18 klubja. A tavalyi évadban a Premier League üzleti forgalma 2,3 milliárd euró volt; egyedül a tv-közvetítésekért 1,3 milliárd euró bevételhez jut a 20 élvonalbeli angol egyesület évente.

A tulajdonosokat pontosan ez vonzza: a bajnokság reklámértéke. A meccseket hétről-hétre a világ több mint 200 országában közvetítik. A liga minden egyes csapata maga is márka: aki a cégét vagy annak termékét ismertté akarja tenni, az keresve sem találhat jobb reklámhordozót egy első osztályú angol klubnál. Várható tehát, hogy Manszúr példáját további (tőkeerős) arab befektetők fogják követni.

Soha nem látott pénzek a futball piacon 
Hogy lehet sporttal összehozni 1 milliárdot? Így

MTI

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG