Tavaly november 15-ével indult el az árstop rendszere, majd a februárban kitörő orosz-ukrán háború hozta magával a kiugró energiaárakat. Múlt pénteken pedig felröppent a hír, miszerint a Mol korlátozza a hatósági áron vásárolható benzin mennyiségét, méghozzá 50 literre. Nem sokkal ez után érkezett az OMV bejelentése is, hogy szintén bevezetik az intézkedést, a Lukoil pedig 20 literben határozta meg a napi limitet. A Népszava az „olajpiacon le nem kötelezett forrásaira” hivatkozta azt írta, hogy érthetetlen okokból, de 500-700 benzinkúton is üzemanyaghiány léphet fel.
Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára az ATV Start mai műsorában pedig azt mondta, meg tudja erősíteni a Népszava híreit, a Magyar Ásványolaj Szövetség valamennyi kiskereskedelemmel foglalkozó tagvállalata korlátozásokkal dolgozik, a technikában lehet különbség, forint- vagy literkorlát van a kutakon. Hangsúlyozta: sokszor ez még a szabadáras prémiumtermékekre is igaz.
A főtitkár szerint viszonylag „korlátosak vagyunk molekulában”, tehát nincs annyi üzemanyag, amennyi a korábbi évek szintjének megfelelő ellátást biztosítani tudna.
Normál piaci körülmények között, a hazai ellátásból körülbelül a 70 százalék a hazai fogyasztó által megtermelt benzin és üzemanyag, 30 százalékot import forrásból hoznak be a nagykereskedők, ez az import pedig lényegében teljesen eltűnt – magyarázta.
A Mol jelenleg Magyarországon az egyetlen olyan vállalat, amely üzemanyagot képes előállítani, a finomító maximális kapacitással működik. Hozzátette: szerencse, hogy a kőolaj még mindenféle korlát nélkül érkezik.
"Az utolsó aktív importőr, a második legnagyobb piaci szereplő az OMV volt, azonban a schwechati finomító üzemi balesete miatt ezt az utolsó forrást is elvesztettük, tehát a Mol maradt az egyetlen cég, amely ellátja a piacot. Egy biztos: „veszteséggel senki nem fog Magyarországra üzemanyagot importálni”.
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója már júliustól kivezetné a 480 forintos benzinárstopot. Grád Ottó szerint nehéz kérdés, hogy meddig bírja a piac az ársapkákat, július-augusztus a turistaidőszak, ebben a két hónapban a legmagasabb a fogyasztás, köszönhetően a hazai és a tranzitturizmusnak. Látni kell a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint, hogy a gyenge forint miatt még a világpiaci áras termék is versenyképes, tehát ennek sem lesz korlátozó hatása.
„A Covid utáni nagy turistaáramlás tovább fogja emelni a belső fogyasztást” – emelte ki Grád, aki szeretne mindenkit arra kérni, hogy spóroljon.