Az erőmű 2030-ra fog teljesen elkészülni, és addigra 200 gigawatt kapacitású lesz, míg a mostani teljes kapacitás a világon 400 gigawatt, az összes atomerőmű pedig 390 gigawatt kapacitással rendelkezik. A projektet a Reuters szerint a SoftBank Vision finanszírozza. A teljes beruházás 200 milliárd dollárba fog kerülni, ebben benne lesznek a napelemek, az azokat gyártó új üzemek, és a megfelelő akkumulátorok az elektromos energia tárolásához.
Az első szakaszban egy 7,2 gigawattos rész készül el, 5 milliárd dolláros költséggel. A hatalmas napenergia kapacitás kiépítésével Szaúd-Arábia célja első körben az, hogy ne áramtermelésre fordítsa saját olaja egy részét (most jórészt azt égetik az erőművekben), hanem az így megmaradó olaj is exportra menjen, növelve az ország bevételeit, egyben csökkentve a környezetszennyezést és a széndioxid kibocsátást.
A legalkalmasabb hely
Kétségkívül Szaúd-Arábia az egyik legalkalmasabb hely a napenergia árammá alakítására. Az ország nagy része sivatag, gyakorlatilag a lehetséges maximális napsugárzással, a föld a csapadék hiánya miatt másra úgysem használható, a terület pedig gigantikus. Az ország nagyjából a 21. és a 30. szélességi körök között fekszik, így déli részén áthalad a Ráktérítő, ahol júniusban délben merőlegesen, januárban nagyjából 45 fokos szögben süt a nap, ideális helyzet.
Mehet exportra
Jelenleg már 60 gigawatt kapacitás működik az országban, ha hozzájön a 200, már fedezni fogja az ország teljes áramszükségletét, sőt exportra is jut, bár most úgy látják, még szükség lesz másfajta erőművekre, melyeket éjjelre üzembe lehet állítani, mivel a most tervezett akkumulátorkapacitás nem képes a teljes éjjeli szükségletet eltárolni. Jelenleg az ország 300-800 ezer hordó közti olajmennyiséget éget el naponta erőműveiben, ennek nagy része már exportra mehet 2030-ban.
Indiai tervek
A befektető SoftBank Vision Fund a világ legnagyobb magán befektetési alapja, melynek finanszírozói többek között az Apple, a Foxconn, valamint nem utolsósorban Szaúd Arábia gigantikus állami alapja, amit az olajbevételek egy részéből hoztak létre. A Vision Fund eddig 27,5 milliárd dollárt fektetett be technológiai cégekbe, a szaúdi ügylet a második nagy naperőmű finanszírozásuk lesz. Komoly fejlesztési tervük még a közeljövőben két másik cég bevonásával Indiában összesen 100 gigawatt kapacitású naperőmű létrehozása 2022-ig.