Jöhet megint a negatív infláció
Az infláció lassulása mögött meghúzódó legfőbb tényező a járműüzemanyagok árának 11,2 százalékos éves bázisú visszaesése, amely önmagában 0,9 százalékponttal fogta vissza az áremelkedést.
A szeszes italok, dohányáruk esetében is jelentősen csökkent az áremelkedés üteme, ami februárban már csak 2,6 százalékot tett ki. Ennek legfőbb magyarázata az ING szakembere szerint a 2015-ben végrehajtott jövedékiadó-változások folyamatos bázisba kerülése, ugyanis a zárjegyek felhalmozása miatt az adóintézkedés teljes egészében márciusban fejtette ki hatását. Ebből fakadóan a termékkörben az infláció további lassulására számítanak a következő hónapokban.
Mindez párosulva az üzemanyagok bázishatás miatti éves árcsökkenésével ismét előidézheti a negatív inflációs ráta megjelentését a következő hónapok során.
Az áfacsökkentés és a forinterősödés is visszafogta az inflációt
Az élelmiszerek esetében 1,3 százalékos inflációt regisztrált a KSH, amit elsősorban a sertésáfa csökkentése mérsékel január óta. Az intézkedés önmagában 0,2 százalékponttal fogja vissza az inflációt. A forint februári erősödése pedig 1,8 százalékra mérsékelte a tartós fogyasztási cikkek áremelkedési ütemét.
Kamatvágás? Csak óvatosan!
A fenti adatok fényében egy újabb kamatcsökkentési ciklus valószínűsége tovább emelkedett. Ezt a képet alátámasztja a másodkörös hatás is, ugyanis az inflációs várakozások is historikus mélypontra estek. Az ING szakértőinek véleménye szerint azonban indokolt az óvatosság, ugyanis amíg a fékeződő infláció megmarad egy tisztán olajár vezérelte folyamatnak és a maginfláció sem indul csökkenésnek, a kamat tartása mellett is erős érvek szólhatnak. Mindemellett a Monetáris Tanács a tartás mellett érvelhet a munkaerőpiacon (főként a kiskereskedelemben) bejelentett jelentős béremelések miatt, amely szintén árfelhajtó hatást gyakorolhat.