4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az OECD ismét megvizsgálta, milyen gazdaságpolitikai lépéseket tettünk az elmúlt időben a fellendülés érdekében.

A gazdasági válság után végrehajtott szerkezeti reformok 2013-2014-ben kezdődött lassulása tavaly is folytatódott, ami késlelteti a gazdasági fellendülést a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) Út a növekedéshez című pénteken megjelent kiadványa szerint. Magyarországon emiatt nagy a termelékenységbeli lemaradás a fejlettebb OECD-tagországokhoz képest - mondta az MTI-nek Cséfalvay Zoltán, a párizsi székhelyű szervezet magyar állandó képviseletének vezetője.

A Going for Growth című elemzés az OECD egyik kiemelt publikációja, amelyet Sanghajban a G20-ak pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek pénteki találkozója előtt tartott szemináriumon mutattak be. A 2005 óta évente megjelenő kötet témája az OECD-övezetben a strukturális politikák terén zajló főbb folyamatok összehasonlító jellegű bemutatása. Az idei kötet egy időközi jelentés, amely nem tartalmaz új ajánlásokat, csupán az elmúlt év reformtevékenységét összegzi.

Nem visszük túlzásba

A fő megállapítás szerint a 2013-14-es időszakban megfigyelt lassuló reformaktivitás folytatódott 2015-ben is. A tavalyi kiadványban megfogalmazott ajánlások mindössze 50 százalékát hajtották végre az országok, vagy kezdték el azok végrehajtását. Európán belül a válság által jobban érintett déli tagországok reformaktivitása továbbra is erősebb, mint az északi országoké.

Az OECD az országokat több csoportra osztotta közös tulajdonságok alapján, és együttesen nézte az elmúlt év reformtevékenységét. Magyarország abba a csoportba került, amelynél nagy a termelékenységbeli lemaradás a fejlettebb OECD-tagországokhoz képest, ugyanakkor ezen országok jelentős ár-versenyképességgel és erős ipari bázissal rendelkeznek. A csoport tagjai még Csehország, Észtország, Izrael, Lengyelország és Lettország.

Az OECD adatai alapján itt hasonlíthatja össze hazánkat más OECD tagországokkal:

Amiben javulni kell

A csoportnak tett közös ajánlások közé tartozik az adminisztrációs terhek csökkentése, a termék- és szolgáltatáspiaci reformok, különösképpen a kiskereskedelem, az energia és a telekommunikáció területén, a növekedést kisebb mértékben visszafogó adómix kialakítása, az üzleti kutatásfejlesztési kiadások növelése, illetve a képességek erősítése. A Magyarország számára megfogalmazott ajánlásokhoz köthetően az OECD a kiadványban kiemeli a személyi jövedelemadó kulcsának egy százalékpontos csökkentését, illetve a szakképzési rendszer reformját.

Nem túl jó kilátások

Az OECD múlt héten közzétett előrejelzése fő üzeneteivel összhangban ismét kiemeli, hogy a globális gazdasági növekedés továbbra is visszafogott, és nincs jele gazdasági fellendülésnek. Ezért kiemelten fontos, hogy az országok összehangolják a monetáris-, fiskális- és reformpolitikáikat az erősebb befogadó növekedés elérése érdekében. A visszafogott kereslettel rendelkező gazdasági környezetben a tanulmány szerint elsősorban azokra a reformokra érdemes koncentrálni, amelyek már rövid távon is hozzájárulnak a gazdasági fellendüléshez.

Ezek közé tartozik a termékpiaci akadályok leépítése, ami erősítheti a versenyt és hozzájárulhat a beruházások fellendüléséhez, az infrastrukturális beruházások növelése, a munkaerő-mobilitást elősegítő reformok, amelyek rövid távon is csökkenthetik a munkanélküliséget, és segítik a jobb munkaerő-allokációt, az egészséges bankrendszer kialakítása annak érdekében, hogy a vállalatok ki tudják használni a reformok adta lehetőségeket, valamint az eurózónában a reformok összehangolása, ami erősítheti a belső piacot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Széteshet Oroszország, ha elveszti a háborút? Kína visszavenné Mandzsúria egy részét?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 06:58
Az amerikai szakértők azt találgatják, hogy az Ukrajna elleni háborúban lerongyolódó Oroszországot, amely 11 időzónán nyúlik keresztül, egyben lehet-e tartani.
Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG