A társaság szerint a BRUA-folyosó megvalósítása román nemzeti érdek, amely megkerülhetetlen szereplővé teszi Romániát az Európai Unió gázpiacán, a projektet az egymást váltó román kormányok mindegyike felvállalta és az Európai Unió is határozottan támogatja. Nemrég egyébként 60 millió eurós hitelt is kapott a kivitelezésre a társaság az EBRD-től >>
A vezeték már megvan, de csak mi tudunk gázt küldeni
Románia és Magyarország földgázszállító rendszerét még 2010-ben kötötték össze egy határkeresztező vezetékkel. A jelenleg létező berendezések azonban gyakorlatilag csak a Magyarországról Románia felé történő gázszállítást teszik lehetővé, a BRUA-projekt részeként viszont Románia kötelezettséget vállalt arra, hogy megteremti a Magyarországra (és Bulgáriába) irányuló gázexport műszaki feltételeit is.
A magyar kormány nem akar ennyire függeni az oroszoktól?
Lázár János nemrég kisebb meglepetést okozott egy Kormányinfón azzal, hogy arról beszélt: a kormány szeretné csökkenteni Magyarország függőségét az orosz gáztól. Erre szerinte 3 esélyünk van: a szlovák-magyar gázvezeték tényleges használatba vétele, a Horvátországban épülő LNG-terminálon keresztül amerikai cseppfolyós gáz vásárlása, valamint az, hogy orosz gáz helyett román gázt veszünk - az Exxon és az OMV a Fekete-tengeren kezdett kitermeléséből vásárolhatnánk.