Meglepetések az NGM-től
Az NGM által tavaly tavasszal indított államadósság-nyomásmérő alkalmazást a szaktárca másodjára frissítette annak felállítása óta. Mint beszámoltunk róla, a korábban 265,5 forintos euróval számoló, "rendszeresen frissített" alkalmazást az NGM egy időre levette oldaláról, mert azt tovább "fejlesztették". Az egykor animációval nyitó alkalmazás pár nap után vissza is tért, ma már egy statikus képfájl található a nyomásmérő helyén, ami a forintban és devizában fennálló tartozást mutatja a GDP arányában. Az oldal leírása szerint ezután is "folyamatosan" frissülni fog. Nem tudni azonban továbbra sem, hogy mikori adatok alapján és pontosan mikor frissítette a nyomásmérőt az NGM (ez ugyanis nincs feltüntetve), a szaktárca erre vonatkozó kérdésünkre korábban úgy válaszolt, hogy azt az NGM informatikusai frissítik a minisztérium adatai alapján az alkalmazást. A friss adatok most már közelítenek a valósághoz. Két újdonság is van ugyanis az új, első látásra egyszerűbbnek tűnő nyomásmérőn.
Már tudják, hány forint egy euró
Míg januárban kérdésünkre úgy válaszoltak a szaktárcánál, hogy a "hektikusan mozgó árfolyamoktól az adósságszámítást külön kell választani", addig az új számláló már 290 forintos euróárfolyamon számol, ami megfelel a mostani árfolyamszintnek. Az árfolyamszint nem mindegy, a forint gyengülése az MNB adatai szerint 765 milliárddal növelte ugyanis az államadósságot - többek között ez is hozzájárult ahhoz, hogy az unió tagállamai közül a magyar államadósság - Görögországot lekörözve - a legnagyobb mértékben nőtt tavaly a harmadik negyedévben.
Az ÁKK legfrissebb adatai szerint ugyanakkor január végén a központi költségvetés hiánya 20 526 milliárd forint volt, ami 428,8 milliárdos csökkenés decemberhez képest - a javulás hátterében a forint erősödése áll. A devizában fennálló adósság 10 170 milliárdról 9 587 milliárdra csökkent.
Az NGM új adósságnyomás-mérője |
A másik újdonság, hogy a devizában fennálló tartozást is külön mutatja az alkalmazás, ezek szerint forintban 41,44% az államadósság mértéke a GDP-hez viszonyítva, devizában pedig 37,94% ez a szint. Vagyis összességében 79,4% az államadósság a bruttó hazai össztermékhez viszonyítva.
Az új számláló üde színfoltja annak leírása, mely azzal kezdődik, hogy az államadósságot a hazai össztermékhez viszonyítva kell megadni - ez gyökeres változás ahhoz képest, ami "alma-körte módszertan" néven vonult be a hazai politikai kommunikáció és remélhetőleg nem a közgazdaságtan történelmébe.
A több mint 800 ezer forintért lefejlesztett első változat története során egyszer frissült, az NGM másodjára tett közzé új adatot, kíváncsian várjuk, hogy az MNB-hez és az Eurostathoz hasonlóan negyedévenként frissítik-e majd a jövőben az új alkalmazást. Utóbbiak szerint az államadósság szintje 80,3% a GDP-hez viszonyítva, az MNB az uniós szabványok szerint számol.