1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kisebb szünet után újra elérhető az NGM adósságnyomás-mérője, mely már nem 265,5 forintos euróval számol. A több mint 800 ezer forintért lefejlesztett első változat még animált volt, az új csak egy statikus kép, de legalább közelít a valósághoz. A szaktárca feladta az alma-körte módszertant, január közepén még nem így állt a dolog.

Meglepetések az NGM-től

Az NGM által tavaly tavasszal indított államadósság-nyomásmérő alkalmazást a szaktárca másodjára frissítette annak felállítása óta. Mint beszámoltunk róla, a korábban 265,5 forintos euróval számoló, "rendszeresen frissített" alkalmazást az NGM egy időre levette oldaláról, mert azt tovább "fejlesztették". Az egykor animációval nyitó alkalmazás pár nap után vissza is tért, ma már egy statikus képfájl található a nyomásmérő helyén, ami a forintban és devizában fennálló tartozást mutatja a GDP arányában. Az oldal leírása szerint ezután is "folyamatosan" frissülni fog. Nem tudni azonban továbbra sem, hogy mikori adatok alapján és pontosan mikor frissítette a nyomásmérőt az NGM (ez ugyanis nincs feltüntetve), a szaktárca erre vonatkozó kérdésünkre korábban úgy válaszolt, hogy azt az NGM informatikusai frissítik a minisztérium adatai alapján az alkalmazást. A friss adatok most már közelítenek a valósághoz. Két újdonság is van ugyanis az új, első látásra egyszerűbbnek tűnő nyomásmérőn.

Már tudják, hány forint egy euró

Míg januárban kérdésünkre úgy válaszoltak a szaktárcánál, hogy a "hektikusan mozgó árfolyamoktól az adósságszámítást külön kell választani", addig az új számláló már 290 forintos euróárfolyamon számol, ami megfelel a mostani árfolyamszintnek. Az árfolyamszint nem mindegy, a forint gyengülése az MNB adatai szerint 765 milliárddal növelte ugyanis az államadósságot - többek között ez is hozzájárult ahhoz, hogy az unió tagállamai közül a  magyar államadósság - Görögországot lekörözve - a legnagyobb mértékben nőtt tavaly a harmadik negyedévben.
Az ÁKK legfrissebb adatai szerint ugyanakkor január végén a központi költségvetés hiánya 20 526 milliárd forint volt, ami 428,8 milliárdos csökkenés decemberhez képest - a javulás hátterében a forint erősödése áll. A devizában fennálló adósság 10 170 milliárdról 9 587 milliárdra csökkent.

Az NGM új adósságnyomás-mérője

 

A másik újdonság, hogy a devizában fennálló tartozást is külön mutatja az alkalmazás, ezek szerint forintban 41,44% az államadósság mértéke a GDP-hez viszonyítva, devizában pedig 37,94% ez a szint. Vagyis összességében 79,4% az államadósság a bruttó hazai össztermékhez viszonyítva.

Az új számláló üde színfoltja annak leírása, mely azzal kezdődik, hogy az államadósságot a hazai össztermékhez viszonyítva kell megadni - ez gyökeres változás ahhoz képest, ami "alma-körte módszertan" néven vonult be a hazai politikai kommunikáció és remélhetőleg nem a közgazdaságtan történelmébe.

A több mint 800 ezer forintért lefejlesztett első változat története során egyszer frissült, az NGM másodjára tett közzé új adatot, kíváncsian várjuk, hogy az MNB-hez és az Eurostathoz hasonlóan negyedévenként frissítik-e majd a jövőben az új alkalmazást. Utóbbiak szerint az államadósság szintje 80,3% a GDP-hez viszonyítva, az MNB az uniós szabványok szerint számol.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG