4p

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 612,16 pontos, 1,39 százalékos csökkenéssel, 43 457,15 ponton zárt hétfőn.

A részvénypiac forgalma 12,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Richter kivételével csökkentek az előző napi záráshoz képest. Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője az MTI-nek elmondta, hogy hétfőn egész Európában és a tengerentúlon is rossz volt a befektetői hangulat, a budapesti tőzsde jelentősen alulteljesítette az európai társait, ennek valószínűleg egyik oka a koronavírus harmadik hullámáról érkező hír lehet.

Hozzátette, a forgalom átlagosnak mondható, de meghaladta a 3 havi 11,448 milliárd forint átlagot. Kiemelte, hogy a héten mindenképpen nagy lesz a mozgás a Budapesti Értéktőzsdén, hiszen a négy vezető részvény közül három cég vagy jelent, vagy újabb információkat lehet megtudni a menedzsment terveiről. A Magyar Telekom és a Richter a héten hozza nyilvánosságra gyorsjelentését, a Mol ugyan már a múlt héten közzé tette a számait, viszont szerdán tőkepiaci napot tart a társaság.

A Mol 50 forinttal, 2,25 százalékkal 2176 forintra csökkent, 2,3 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 230 forinttal, 1,71 százalékkal 13 200 forintra esett, forgalmuk 6,9 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 9,0 forinttal, 2,18 százalékkal 404 forintra gyengült, forgalma 377,4 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 20 forinttal, 0,23 százalékkal 8720 forintra erősödött, a részvények forgalma 2,6 milliárd forintot ért el. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 3711,29 ponton zárt hétfőn, ez 57,33 pontos, 1,52 százalékos csökkenés a pénteki záráshoz viszonyítva.

A globális piacokon kialakult óvatosság közepette csökkenéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek hétfőn. A londoni FTSE 100 index 0,18 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,31 százalékos, a párizsi CAC-40 index 0,11 százalékos, a milánói FTSE MIB 0,55 százalékos, a madridi IBEX pedig 0,48 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,36 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,42 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,37 százalékkal esett.

A nap vesztese a technológiai szektor volt, alindexe 1,9 százalékkal csökkent, míg az ellentétes póluson az utazással és szabadidős tevékenységgel foglalkozó vállalatok szektorának mutatója 4,3 százalékkal ugrott meg. Európa követte az ázsiai és az amerikai csökkenő trendet, amelynek hátterében az áll, hogy a kötvényhozamok folyamatos emelkedése visszafogta a kockázatos eszközök, különösen a technológiai vállalatok részvényei iránti keresletet. Az irányadó tízéves amerikai államkötvények hozama egyéves csúcsra ugrott, de nemcsak az amerikai, hanem az európai kötvényhozamok is felfelé kúsznak. Ezért lesz fontos Christine Lagarde, az euróövezeti jegybank elnöke által kedden tartandó beszéd, amelyből világossá válhat, hogy az emelkedő hozamok mennyire elfogadhatóak az európai központi bankok számára - vélte Althea Spinozzi, a Saxo Bank kötvényekre szakosodott elemzője.

Több befektető egyre inkább attól tart, hogy az utóbbi hetekben gyorsan növekvő kötvényhozamok hátrányosan érinthetik az olcsó hitelekre támaszkodó, gyorsan növekvő vállalatokat, és csökkenthetik a részvények viszonylag nagy vonzerejét. A kötvényhozamok emelkedése híven tükrözi a piacok bizalmát az iránt, hogy küszöbön áll a gazdasági fellendülés a koronavírus-járvány lezárultával. Az európai tőzsdezárás idején New Yorkban is csökkentek az indexek. A Dow Jones ipari átlag 0,03 százalékos, az S&P 500-as index 0,54 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 1,66 százalékos veszteségben állt.

A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) drágul. Az árakat felfelé tolja, hogy a rendkívül rossz időjárás visszavetette az Egyesült Államok olajkitermelését, a nagy olajexportáló országokat tömörítő OPEC+ csoport március eleji ülésén pedig várhatóan csak enyhe mértékben emelik meg a kitermelési kvótákat. A májusi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 2,53 százalékos pluszban, 63,71 dolláron, az áprilisi szállítású WTI pedig 2,95 százalékos nyereségben, 61,01 dolláron forgott este fél hat után.

Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 1,55 százalékkal, 1809,86 dollárra, az áprilisi szállítású aranyé pedig 1,88 százalékkal, 1810,80 dollárra nőtt a New York-i árupiacon. A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,2146 dollárt adtak, 0,24 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG