Tűzoltók és rendőrök a dél-texasi Sutherland Springs település baptista templománál, ahol egy fegyveres tüzet nyitott a jelenlevőkre 2017. november 5-én. A merényletben több mint húszan életüket vesztették és legalább ugyanannyian megsebesültek. Az elkövető meghalt. Forrás: MTI/AP/KSAT |
Helyi idő szerint vasárnap délben egy 26 éves férfi, bizonyos Devin Kelley sétált be a dél-texasi Sutherland Springs város templomába, és tüzet nyitott a bent misézőkre. A férfi 26 emberrel végzett és legalább 30-at megsebesített, mielőtt elmenekült a helyszínről. A rendőrség egyelőre vizsgálja, mi lehetett a támadás indítéka, egyelőre csak annyit tudni, hogy Kelley korábban katona volt, az amerikai légierő tagja, és poszttraumatikus stresszben szenvedett. A férfi holttestét a saját kocsijában, Sutherland Springstől 8-10 kilométerre találták meg, a kocsi tömve volt fegyverekkel.
Freeman Martin, a texasi kormányzat közbiztonságért felelős hivatalának regionális igazgatója elmondta: egy helybéli lakosnak köszönhető, hogy a tragédiának nem lett még több halálos áldozata. Amikor ugyanis a férfi meghallotta a lövéseket, saját fegyvert ragadott és elkergette Kelley-t a templomtól, és követte őt. Egyelőre nem tudni, hogy a támadó végül öngyilkos lett, vagy a hőssé lett texasi végzett-e vele. A 23 emberéletet követelő támadás volt az eddigi legvéresebb tömeggyilkosság az állam történetében.
Reagáltak az elnökök
A hírre szinte azonnal reagált a jelenlegi és a korábbi elnök, Donald Trump és Barack Obama is. Trump jelenleg Tokióban tartózkodik, ázsiai körútjának legelején, így Twitter-üzenetben fejezte ki együttérzését.
May God be w/ the people of Sutherland Springs, Texas. The FBI & law enforcement are on the scene. I am monitoring the situation from Japan.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. november 5.
Mint írja: "ördögi tett volt, amelyet azon a szent helyen követtek el, ahol az áldozatok és családtagjaik fohászkodtak. Szavakba sem tudjuk önteni azt a fájdalmat és gyászt, amelyet mindannyian érzünk, és elképzelni sem tudjuk azoknak a szenvedését, akik szeretteiket veszítették el".
...Americans do what we do best: we pull together. We join hands. We lock arms and through the tears and the sadness, we stand strong... pic.twitter.com/qkCPgtKGkA
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. november 6.
A kormányzat emellett teljes támogatásáról biztosította Texast és a helyi hatóságokat.
Barack Obama volt elnök szintén Twitter-üzenetet tett közzé. A volt elnök "gyűlöletből fakadó cselekedetnek" minősítette a történteket, és leszögezte, hogy "Amerika együtt gyászol a családokkal", és a túlélők jobbulásáért szorít.
We grieve with all the families in Sutherland Springs harmed by this act of hatred, and we’ll stand with the survivors as they recover...
— Barack Obama (@BarackObama) 2017. november 6.
Mint írja: "Isten adjon nekünk bölcsességet, hogy konkrét lépéseket tegyünk az erőszak és a fegyverek számának csökkentése érdekében".
May God also grant all of us the wisdom to ask what concrete steps we can take to reduce the violence and weaponry in our midst.
— Barack Obama (@BarackObama) 2017. november 6.
Obama elnöksége idején is követtek el tömegmészárlást, még 2015-ben, egy templomban, a dél-karolinai Charlestonban, akkor a 22 éves Dylan ölt meg kilenc embert egy bibliaórán. A támadót azóta halálra ítélték.