4p
Megoszlik a hitelminősítők és szakelemzők véleménye az orosz gazdaság jövőjéről: enyhülhet a visszaesés, de az ukrán helyzet árnyékot vet az országra.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének szakelemzői új prognózisukban közölték, hogy a Brent nyersolaj-alaptípus idei hordónkénti átlagárára szóló becslésüket 49 dollárról 59 dollárra emelték, és ennek alapján az eddigi előrejelzéseikben szereplő 5 százalék helyett 4 százalékos GDP-visszaesést várnak 2015 egészében az orosz gazdaságban.

A ház az idei egész évi átlagon belül meredek, 11,5 százalékos negyedéves összevetésű, szezonális kiigazítással éves szintre kivetített orosz GDP-zuhanást valószínűsít az első negyedévre, és a két következő negyedévben is visszaesést vár, a negyedik negyedévben viszont már a kilábalás megindulásával számol.

A JP Morgan londoni elemzői szerint ugyanakkor a korábban vártnál kisebb idei egész évi recesszió miatt - tekintettel az enyhébb bázishatásokra - valószínűleg "kevésbé drámai" lesz a visszalendülés is jövőre: a ház ennek figyelembevételével 2,5 százalékról 2 százalékra módosította a jövő évi orosz gazdasági növekedésre szóló előrejelzését.

A cég a rubel erősödési kilátásaira és az inflációs dinamika jelenleg tapasztalható lassulására tekintettel visszavette idei inflációs előrejelzését is: a JP Morgan új prognózisa 2015 végére az eddig jósolt 13 százalék helyett 12 százalékos éves összevetésű, az idei év egészére pedig 16,3 százalék helyett 15,7 százalékos átlagos inflációt valószínűsít Oroszországban.

A ház londoni elemzőinek várakozása szerint az orosz gazdaságban érvényesülő, egyre szélesebb negatív kibocsátási rés miatt az éves orosz infláció 2016 közepére 6 százalék környékére lassul.

Más nagy londoni házak jóval komorabb előrejelzéseket tartanak érvényben az orosz gazdaságra.

Minap ismertetett új negyedéves globális előrejelzésükben a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő londoni közgazdászai közölték, hogy várakozásuk szerint az orosz gazdaság teljesítménye 2015-ben 4,5 százalékkal csökken, és jövőre is további 1 százalékkal zsugorodik.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service jelenlegi előrejelzése az, hogy az orosz hazai össztermék az idén hozzávetőleg 5,5 százalékkal, 2016-ban 3 százalékkal esik reálértéken.

A Moody's számításai szerint ez azt jelenti, hogy az orosz gazdaság reálnövekedése a 2018 végével záruló tízéves időszakban gyakorlatilag zéró lesz.

A Moody's nemrégiben megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Oroszországtól, "Ba1/Not Prime"-ra rontva a hosszú és rövid távú orosz szuverén adósságkötelezettségek besorolását az addigi "Baa3/Prime-3" szintről.

A cég ezt a lépést is azzal a véleményével indokolta, hogy a folytatódó ukrajnai válság, valamint az olajár- és a rubelárfolyam-sokk várhatóan mély és tartós recesszióba sodorja az orosz gazdaságot.

Oroszország rövid időn belül a második hitelminősítőnél vesztette el befektetési ajánlású államadós-besorolását. Nem sokkal korábban a Standard & Poor's szintén spekulatív sávba sorolta vissza Oroszországot, "BBB mínusz/A-3"-ról egy fokozattal "BB plusz/B"-re rontva a hosszú és rövid futamidejű orosz szuverén devizaadósság-állomány besorolását.

Több mint egy évtizede először fordul elő, hogy Oroszországot a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül több is befektetésre már nem ajánlott osztályzattal tartja nyilván.

A Fitch Ratings jelenleg még a befektetési ajánlású sávba sorolja az orosz államadós-osztályzatot, "BBB mínusz" szinten, amely a befektetési kategória alsó széle, de a cég erre az osztályzatra is leminősítés lehetőségét jelző negatív kilátást tart érvényben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG