Macron és Draghi telefonon beszélt egymással, egyetértve azzal, hogy az EMA által kedden tett előzetes nyilatkozatok biztatóak - tudatta az olasz kormány hivatala közleményében.
"Az EMA elemzéseinek pozitív eredményei után a két vezető kész gyorsan újraindítani az AstraZeneca alkalmazását" - áll a közleményben.
Több európai ország, közöttük Franciaország és Olaszország is felfüggesztette a brit-svéd gyógyszergyár termékével való immunizálást az esetleges súlyos mellékhatások - véralvadási nehézségek, illetve vérrögképződés (trombózis) miatt.
Lettország után Litvánia is úgy döntött, hogy "elővigyázatosságból" mégis felfüggeszti az AstraZeneca alkalmazását, amíg az EMA nem teszi közzé végleges véleményét a biztonságosságáról - közölte Arunas Dulkys egészségügy-miniszter.
"Most hoztuk meg a döntést, mert az elmúlt pár órában három jelentést kaptunk komoly, váratlan, nem kívánatos tromboembóliás esetről olyan pacienseknél, akiket Litvániában AstraZenecával oltottak be" - mondta kedden újságíróknak Gytis Andrulionis, az gyógyszerfelületi hatóság vezetője. A hatóság szerint semmi nem utal arra, hogy maga a vakcina okozta volna a betegeknél tapasztalt vérrögképződést.
Ingrida Simonite kormányfő kedd reggel még azt mondta a közszolgálati műsorszolgáltatónak, hogy nem függesztik fel a vakcina felhasználását, mert az immunizálás megakadása rosszabb lenne.
Dulkys közölte: bár "személyesen bízik" a vakcinában, és kész beoltatni magát vele, az oltások ideiglenes leállítása "a legbiztosabb megoldás" a kockázatok csökkentésére.
Az EMA, amely csütörtökön teszi közzé végleges álláspontját, kedden közölte: határozott meggyőződése, hogy az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat és az Oxfordi Egyetem által a koronavírus ellen kifejlesztett vakcina előnyei felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait. Kijelentette: nincs bizonyíték arra, hogy a vakcina fokozott vérrögképződéssel járna.