Az aktívum 85 millió euróval csökkent 2014. szeptemberhez viszonyítva. A kivitel értéke 8,3 milliárd euró (2583 milliárd forint), a behozatalé 7,4 milliárd euró (2315 milliárd forint) volt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral.
A tavalyi év azonos időszakához képest euróban kifejezve az export 6,5, az import 8,6 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg többlete 85 millió euróval csökkent, és 855 millió eurót tett ki.
Az egyenleg alakulását döntően az energiahordozók importjának csökkenése, és a gépek, berendezések exportjának növekedése határozta meg.
2015. január–szeptemberben a kivitel értéke 67,7 milliárd euró (20 896 milliárd forint), a behozatalé 61,5 milliárd euró (18 989 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest a külkereskedelmi mérleg többlete 1,1 milliárd euróval nőtt, és 6,2 milliárd eurót tett ki.
A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben és a behozatalban egyaránt 11–11 százalékkal emelkedett. A fő volumenhordozó közúti járművek forgalmát az export-import relációban erőteljes, kétszámjegyű növekedés jellemezte. A harmadik negyedévben az export növekedési üteme enyhén mérséklődött, míg az importé erősödött. A termékkörön belül a különféle alkatrészek behozatalában és a kész személygépkocsik kiszállításában is a német reláció dominált.
Népszerűek a magyar gépek
Az ugyancsak jelentős részarányú villamos gépek mindkét irányú kereskedelme 10% körüli mértékben bővült. Az energiafejlesztő gépek és berendezések forgalmát hasonló mértékű – az exportban 10 százalékos, az importban ezt meghaladó – növekedés jellemezte. Az általános rendeltetésű ipari gépek importvolumene számottevően nőtt, leginkább az autóiparhoz kapcsolódó centrifugák és különféle szivattyúk növekvő keresletéből adódóan.
A feldolgozott termékek exportvolumene 6,5, importvolumene 7,5 százalékkal emelkedett. A vegyipari termékek között a legnagyobb súlyú gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek importjának volumene ötödével, az exporté ennél valamivel kisebb mértékben nőtt. A harmadik negyedévben – részben bázishatás miatt – a forgalom növekedési üteme mind az export, mind az import relációban csökkent.
Az illóolajok, illat- és tisztítószerek és a műanyag termékek exportvolumene, valamint a műanyag alapanyagok mindkét irányú forgalma (mintegy a közelmúlt beruházásainak eredményeképpen) a főcsoport átlagát meghaladó mértékben nőtt. Az autóipari vonatkozású termékkörök közül a gumigyártmány kivitelének volumene 10% felett, a kisebb részarányú készbőr, bőrgyártmány exportvolumene negyedével nőtt. A lakossági fogyasztáshoz kapcsolódó ruházati cikkek és öltözékkiegészítők importvolumene közel tizedével bővült.
Kevesebb olajat használunk
Az energiahordozók importvolumene 8,7 százalékkal csökkent. Az energiahordozó import közel felét kitevő kőolaj és kőolajtermék behozatala a jelentős világpiaci árcsökkenés mellett enyhén visszaesett, – a harmadik negyedévi csökkenés miatt. A forgalom közel harmadát adó természetes és mesterséges gáz importvolumene több mint negyedével csökkent, a harmadik negyedévben a csökkenés mértéke mérséklődött. A kisebb részarányú villamos energia behozatala 10% feletti mértékben nőtt.
Rengeteg állatot hozunk be
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 4,9, az importé 6,7 százalékkal nőtt. A gabona (főként a kukorica) exportvolumenét továbbra is közel egyötödnyi növekedés jellemezte. Az élő állat importjának volumene több mint negyedével nőtt, többnyire a szarvasmarha- és a baromfibehozatalból adódóan. A zöldségféle és gyümölcs importvolumene hatodával emelkedett (elsősorban a banán és a citrusfélék forgalomnövekedése miatt), ugyanakkor exportvolumene némileg alatta maradt a bázisszintnek. Az év során folyamatosan bővült az állati takarmány importvolumene, ezen belül a harmadik negyedévben megközelítőleg hatodával. A csekély részarányú dohány importvolumene csaknem ötödével nőtt.
Csökkent a forgalom
A forgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,5, a behozatalban 1,0 százalékkal csökkent. A forint árfolyama az euróhoz képest 0,1, a dollárhoz viszonyítva közel 22 százalékkal gyengült. A cserearány 0,5 százalékkal javult. Az EU-tagállamaiba irányuló kivitel volumene 9,6, az onnan érkező behozatalé 8,9 százalékkal emelkedett. A többlet 624 millió euróval nőtt, és 6,5 milliárd eurót tett ki. Az export 79, az import 77 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 2,3, a behozatalé 2,0 százalékkal nőtt. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 502 millió euróval kevesebb, 296 millió euró volt.