Leminősítette az elsőrendű befektetői kategórián belül Szlovénia szuverén adóskockázati osztályzatait a Moody's, egyebek mellett a bankszektor potenciális állami támogatási igényeinek költségvetési kihatásaival indokolva a döntést.
A nemzetközi hitelminősítő csütörtök este Londonban bejelentette, hogy az eddigi "Aa3"-ról egy fokozattal "A1"-re rontotta Szlovénia hazai valutában és devizában fennálló kormányadósságának besorolását, és az új osztályzatra is további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
Növekvő kockázatok a szlovén bankrendszerben
A Moody's szerint a szlovén leminősítés indokai között szerepelnek azok a kockázatok és bizonytalanságok, amelyek a szlovén kormány pénzügyi mérleghelyzetére hárulnak a bankrendszer potenciális további támogatási igényéből, tekintettel a legnagyobb bankok eszközminőségére, tőkeellátottságára és finanszírozására nehezedő egyre nagyobb nyomásra.
A cég különböző forgatókönyvei alapján a szlovén bankrendszer legnagyobb pénzintézeteinek potenciális állami támogatási igénye a hazai össztermék (GDP) 2 és 8 százaléka között lehet a következő években.
A hitelminősítő szerint emellett növekszenek a "kicsi és nagyon nyitott" szlovén gazdaság növekedési kilátásait terhelő középtávú kockázatok is az euróövezeti megszorítások miatt, és ez tovább nehezíti a közadósság-ráta lefelé irányuló pályára állítását. A Moody's a leminősítés okai között említette azt is, hogy az euróövezeti adósságválság miatt tartósan romlanak a kormány finanszírozási kondíciói, és ez szintén megnövekedett kockázatokat jelent.
Szlovákia és Ausztria minősítését megerősítette
A hitelminősítő Szlovénia leminősítése mellett azonban megerősítette Ausztria és Szlovákia osztályzatait. Ausztria elsőrendű, "Aaa" és Szlovákia befektetésre ajánlott "A1" adóskockázati besorolását erősítette meg péntek reggel a Moody's. Mindkét ország esetében az osztályzat kilátása stabil.
Ausztria esetében a Moody's kiemelte, hogy a besorolás változására a jövőben szoros hatással lehetnek az euróövezeti fejlemények. Mindazonáltal az osztrák gazdaság rendkívül erős lábakon áll a képzett munkaerőnek és a versenyképes kiviteli szektornak köszönhetően. Szlovákiában a gazdaság erejét a gyors konvergencia, az alacsony bérszínvonal és a jól képzett munkaerő biztosítja.