Bod Péter Ákos egy korábbi előadáson. MTI Fotó: Beliczay László |
Az állam képtelen megváltozni, a gazdaság viszont átalakul
Bod Péter Ákos, a Corvinus Egyetem tanszékvezető tanára, a jegybank korábbi elnöke az 53. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott előadásában arról beszélt: Magyarországon állandó a túlméretezett államháztartás, azaz a masszív állami elvonás és kiterjedt állami költés. Az állami újraelosztás mértéke a régi jóléti államok szintjén mozog, messze meghaladva a régiós versenytársakat. Az is jellemző mutató, hogy az állam a legnagyobb munkáltató.
Az adminisztrációs teher is a nyakunk marad a régi rendszerből, a hatósági aktivitás mértéke jelentős – a növekedésre, versenyképességre rátelepszik az állam túl nagy szerepe.
Miközben az nagy rendszerek nem képesek megújulni, az iparunkban ugyanakkor volt szerkezetváltás: a nagy hozzáadott-értékű termékek aránya nagyot csökkent a kisebb haé-termékekhez képest. A gazdaság szerkezetében is állt be gyors változás: a nettó export ugrásszerűen megugrott, mind az áruk és szolgáltatások egyenlegének, mind az EU-transzferek és a külföldről hazautalt jövedelmeknek köszönhetően.
Rövidlátó politika = rövidlátó üzleti világ
Elvileg a gazdasági ciklus kilengéseit mérsékelhetné az állami aktivitás, de a valóságban (nem csak nálunk) üzleti-politikai ciklus érvényesül.
Ha a politika csak rövid távra lát előre, akkor az üzleti világ sem fog tízéves távlatokban tervezni - mérséklődik a beruházási volumen, rövidül a tervezési időtáv.
A változásokkal, reformokkal szembeni ellenállás miatt lassúvá válik az alkalmazkodás, ami majd aztán hirtelen következik be – Bod Péter Ákos szerint olyan ez, mint az adóbevallás vagy az új pénztárgépekre való átállás: mindenki az utolsó pillanatra halasztja, hátha történik valami még addig…
Mitől működne jobban a magyar gazdaság?
Alaposabb hatásvizsgálatokra lenne szükség a tervezésnél, valmint – a nem csak Magyarországra jellemző - rövidlátás elhagyására.
A társadalmi értékrend alakítható, a fennálló viszonyokkal ellentétben álló kormányzati propaganda, miszerint az állam minden problémák megoldója. A magyar állam túlzott kiterjedése pedig minden nemzetközi elemzés szerint hosszabb távon gazdaságilag káros – ennek mérséklése gyorsítaná a racionális alkalmazkodást, csökkentené a gazdaság volatilitását, javítaná a növekedési képességet és mérsékelné a politikai kockázatot.
Az államnak nem kellene átvennie olyan funkciókat a magánszférától, amelyeket aztán később nem tud ellátni – mondta Bod Péter Ákos.